czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 grudnia 2021
  • wyświetleń: 262

Rozlicz PIT-28 Online w 2022 roku. Instrukcja krok po kroku

Materiał partnera:

Jak złożyć deklarację podatkową PIT-28 przez Internet? Jak zalogować się na stronę internetową usługi e-PIT i jak z jej pomocą złożyć zeznanie roczne? Na te i inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak złożyć PIT-28 onlinePIT-28 Online w 2022 roku to usługa polegająca na możliwości złożenia deklaracji podatkowej za pośrednictwem sieci. Będzie ona możliwa do zrealizowania w usłudze e-PIT od 15 lutego 2021 r. Wtedy dokładnie będzie dostępne złożenie deklaracji za pomocą sieci. Dodatkowo od 1 lutego usługa ta dostępna będzie również na platformie e-Urząd Skarbowy, w którym znajdziesz również poprzednio złożone zeznania podatkowe. Jednak usługa ta nie obejmuje przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej i działów specjalnej produkcji rolnej.

Jak zalogować się do usługi e-PIT?Do usługi możesz zalogować się na dwa sposoby:
  • poprzez profil zaufany- na stronie login.gov.pl za pomocą e-dowodu lub bankowości elektronicznej,
  • korzystając z danych PESEL lub NIP+kwota przychodu.
  • Po pozytywnym zalogowaniu w usłudze będziesz miał dostęp do swoich danych na stronie.


Jak złożyć zeznanie podatkowe PIT-28 online?


Aby rozliczyć zeznanie podatkowe PIT-28 przygotuj następujące informacje i dokumenty:
  • numer PESEL (lub NIP z datą urodzenia),
  • kwoty przychodu za 2019 r.,
  • kwoty przychodu od płatników za 2020 r. (z PIT-11 od pracodawcy).


Jak wypełnić PIT-28 krok po kroku:1. Wejdź na stronę podatki.gov.pl i wybierz e-Urząd Skarbowy.
2. Zaloguj się poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.
3. Wpisz usługę Twój e-PIT i sprawdź swoje zeznanie podatkowe.
4. Zaakceptuj swoje zeznanie w niezmienionej formie lub zedytuj je lub dodaj- organizację pożytku publicznego, której przekazujesz swój 1% podatku, ulgi i odliczenia (np. ulga termoizolacyjna lub inne).
5. Pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru UPO.

To wszystko! Możesz cieszyć się wygodą tego rozwiązania i spełnienia obowiązku prawnego bez konieczności wychodzenia z domu.

Deklaracja podatkowa PIT-28- kogo dotyczy to zeznanie podatkowe?Deklaracja podatkowa obejmuje przychody z rozliczenia na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjowanych. Kto może z nich skorzystać? Otóż z tej formy rozliczenia skorzystać mogą przedsiębiorcy posiadający jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek oraz podatnicy osiągający dochody z umów najmu, dzierżawy i innych im podobnych.

PIT-28 dotyczy dokładnie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną na zasadzie ryczałtu oraz w formie cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej lub osób opodatkowanych ryczałtem. To odpowiednia forma rozliczenia dla podatników posiadających dochody z umów najmu i dzierżawy, jeśli nie są one zawierane dla pozarolniczych form działalności.

Czy warto rozliczać się z PIT-u online?Dzięki możliwościom złożenia rocznego zeznania podatkowego przez Internet możesz załatwić wszystkie formalności bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach do urzędu. To ogromne ułatwienie dla wielu podatników, z którego zdecydowanie warto skorzystać.