czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 16 grudnia 2021
  • wyświetleń: 296

Efektywne technologie czyszczenia przemysłowego

Materiał partnera:

Materiały, urządzenia czy maszyny używane w procesach technologicznych podlegają efektom stopniowego niszczenia (korozji). Działanie chemiczne czy fizyczne nie pozostaje bez wpływu na ich powierzchnię, a co za tym idzie na wydajność, przydatność do procesu technologicznego czy po prostu na wygląd. Usuwaniem znaczących i problematycznych zabrudzeń i korozji zajmują się profesjonalne firmy, posiadające maszyny i urządzenia pozwalające zarówno na czyszczenie hal przemysłowych i obiektów wielkopowierzchniowych, jak i elementów drobnych czy nawet urządzeń, które znajdują się pod napięciem. Jakie to metody? Omówmy najpopularniejsze.

Silesia


Czym jest piaskowanie?Piaskowanie (szerzej o nim na stronie https://sandshot.pl/piaskowanie/) jest tak zwanym procesem strumieniowo - ściernym. Oznacza to, że w celu usunięcia zabrudzeń/korozji wykorzystuje strumień powietrza lub wody (najczęściej) który niesie ze sobą ścierniwo. W tym przypadku drobne ziarna piasku rozpędzone ciśnieniem, uderzają w oczyszczaną powierzchnię. Uderzenie jest być dość silne, aby mechaniczne odspoić rdzę czy zgorzelinę. Strumień i granulacja ścierniwa mają jednak możliwość regulacji, co pozwala przykładowo wykorzystać piaskowanie zarówno do zdarcia z powierzchni starych powłok malarskich, jak i tylko ich zmatowienia. Jest to metoda znana od lat, stosunkowo tania, wydajna - ale nie można jej nazwać uniwersalną. Są powierzchnie, które nie mogą być piaskowane z uwagi na ścierny charakter tego procesu. Gdy chcemy, by powierzchnia została zupełnie nienaruszona, lepiej posłużyć się innymi metodami.

Czyszczenie suchym lodemDo metod nieinwazyjnych zaliczamy na przykład czyszczenie suchym lodem. Ten materiał to tak naprawdę ściśnięty pod ciśnieniem dwutlenek węgla, powstający jako pozostałość procesu technologicznego w wielu branżach. Jest to metoda o tyle wyjątkowa, że można ją stosować do szerokiego przekroju urządzeń i maszyn, w tym też takich, które pozostają pod napięciem. Jest więc możliwość wykorzystania czyszczenia suchym lodem (więcej o procesie na stronie https://sandshot.pl/czyszczenie-suchym-lodem/) bez konieczności np. wyłączenia całej linii produkcyjnej. Dodatkowo są branże, w których z uwagi na wymogi bezpieczeństwa czy higieniczne lub techniczne wspomniane wcześniej piaskowanie nie mogłoby być przeprowadzone. Sam przebieg procesu czyszczenia suchym lodem jest bardzo ciekawy i związany z temperaturą używanego czynnika, czyli suchego lodu. Wynosi ona bowiem poniżej 70 stopni Celsjusza. W momencie uderzenia rozpędzone granulki przekazują swoją energię czyszczonej powierzchni. Oznacza to, że nagromadzone na niej zanieczyszczenia czy korozja stają się bardzo zimne, a co za tym idzie - kruche i łatwe do odspojenia przez uderzenia kolejnych granulek. Te zaś mogą wnikać nawet w niewielkie pory, skąd rozprężający się dwutlenek węgla usuwa zabrudzenia. Metoda jest bardzo skuteczna, ale wymyślono coś jeszcze bardziej zaawansowanego technologicznie.

Lasery do czyszczenia powierzchniCzyszczenie laserowe (o którym można przeczytać na stronie https://sandshot.pl/czyszczenie-laserowe/) także jest metoda nieinwazyjną. Wiązka lasera charakteryzuje się wysoką energią szczytową - co oznacza, że gdy jest skierowana na zabrudzenia czy korozję, to prowadzi do ich zamiany w stan gazowy. Można powiedzieć, że dosłownie "odparowuje je", a następnie znikają one w odciągu, nie zanieczyszczając środowiska. Czyszczenie laserowe nie musi wymagać demontażu maszyn czy urządzeń, można je prowadzić na stanowisku pracy. Ablacyjne czyszczenie laserowe jest procesem, który bardzo swobodnie można konfigurować. Stąd też laser może usunąć z powierzchni nawarstwienia rdzy, zmatowić ją przed pokryciem powłokami malarskimi, usnąć pozostałości farb z rolek maszyn drukarskich, czy też być użytym do renowacji antyków. Wszechstronność czyszczenia laserowego to również możliwość czyszczenia całych maszyn, lub wybranych, niewielkich fragmentów.