czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 327

Szczerze o otyłości

Artykuł sponsorowany:

Otyłość jest poważną chorobą, która może być podłożem dla wielu innych schorzeń i powikłań. Na jej występowanie może wpłynąć ponad sto czynników, w tym genetyczne, ekonomiczne, psychologiczne czy kulturowe. Jest chorobą stygmatyzowaną - istnieje przekonanie, że zwiększona masa ciała wynika z nadmiernego jedzenia, co nie jest prawdą. Osoby otyłe walczą ze swoją chorobą, jak tylko mogą. Czasem jednak dieta i ćwiczenia nie wystarczają. Wtedy warto poprosić o pomoc specjalistę.

Whitpress


Otyłość jest chorobąChyba nie ma innej choroby, która miałaby więcej konsekwencji niż otyłość. Może ona doprowadzić do szeregu powikłań: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, przewlekłe choroby nerek, a także niektóre nowotwory - jelita grubego czy nerki. Jeśli chodzi o dwa ostanie, oszacowano, że w UE aż sto tysięcy nowotworów rocznie wywołanych jest właśnie przez otyłość. Choroba ta to także bezpośredni sprawca śmierci - według WHO rocznie z powodu otyłości i chorób nią wywołanych, umiera ponad 2,5 miliona ludzi na świecie.

Zwykła dieta nie wystarczyBardzo krzywdzącym mitem jest przeświadczenie, że otyłość to wina osoby na nią chorej, ponieważ prowadzi zły tryb życia, a w szczególności odżywiania. Wielu pacjentów, pomimo ogromnych wysiłków, nie jest w stanie zmniejszyć masy ciała. Czasem sama dieta nie pomaga. Warto wtedy zwrócić się do specjalisty, czyli do wykwalifikowanego dietetyka. Dzięki technologii wizyta może odbyć się nawet online: https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/dietetyk-online/. Razem ze specjalistą ustala się nie tylko dietę oraz ćwiczenia, ale także konsultacje z psychologiem. Jeśli chorujesz na otyłość, lecz nie masz czasu na dojazdy na sesje terapeutyczne, skorzystaj z pomocy psychologa online (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/). Specjalista pomoże ustalić źródło problemów zdrowotnych, a także zupełnie inaczej spojrzeć na relację z jedzeniem.

Otyłość nie wynika ze złych nawyków żywieniowychWspółczesna medycyna nie zna do końca przyczyn otyłości, ale z pewnością nie są to złe nawyki żywieniowe - tutaj większą rolę odgrywają czynniki epigenetyczne i genetyczne, płodowe, hormonalne, a także psychologiczne. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologa, możesz skontaktować się z Poradnią Harmonia (poradnia-harmonia.pl/), gdzie specjalista zostanie do Ciebie dobrany. Empatyczny personel sprawi, że poczujesz się komfortowo podczas każdej sesji.

Otyłość to choroba. Jeśli na nią cierpisz, nie bój się prosić o pomoc specjalisty. Oni są dla Ciebie. W Twojej rodzinie lub wśród najbliższych znajdują się osoby plus size? Bądź dla nich wyrozumiały, nie oceniaj, nie pytaj. Pamiętaj, że każdy człowiek kryje w sobie historię, którą niekonieczne nie chce się dzielić. Warto zaoferować wsparcie i uświadomić bliską osobę, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc.