czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 grudnia 2021
  • wyświetleń: 237

Problemy wzroku u psów i kotów. Sprawdź, co może dolegać Twojemu pupilowi

Materiał partnera:

Dają wiele radości, wyczuwają nastroje, wiedzą jak poprawić Ci humor. Psy i koty, choć się różnią usposobieniem, to są szczególnymi domownikami i za to je kochamy. Niestety, zwierzaki borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi np. chorobami oczu.

offsite


Wrzód rogówki oka czy zaćma to powszechne dolegliwości u psów i kotów. Pojawiają się w różnym wieku i prowadzą do upośledzenia zmysłu wzroku lub całkowitej ślepoty. Dla zapalenia rogówki charakterystycznymi objawami są nadmierne pocieranie oczu o przedmioty lub kończyny, a także mrużenie oczu. Czy każdy problem oznacza, że nasz pupil straci wzrok? Nie! Istnieją sposoby, aby zapobiegać i leczyć choroby oczu.

Wrzód rogówki okaChoć wzrok nie jest największym atutem dla psów i kotów, to wystarczy wyobrazić sobie, jak trudno bez niego funkcjonować. Upośledzenie zmysłu lub ślepota spowodowane przez wrzody oka, utrudniają najprostsze zajęcia. I choć nasz pupil nadal może być radosnym i pełnym wigoru domownikiem, to skutki choroby mogą z upływem czasu coraz bardziej doskwierać.

Wspomniane pocieranie oczu, mrużenie, ból czy pojawiające się uszkodzenia na powierzchni oka mogą prowadzić do stanów zapalnych. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów! Wszystkie mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a w tym do utraty wzroku. Lepiej "dmuchać na zimne" i niepokojące symptomy omówić z weterynarzem podczas wizyty.

Lekarz zdiagnozuje problem i zaleci konkretne działania lub zaproponuje leczenie. Poważniejsze sytuacje mogą wymagać bardziej skomplikowanych zabiegów. Szukasz wsparcia? Okulista dla psa pomoże Twojemu pupilowi. Więcej informacji znajdziesz na https://for-animals.pl/okulista-dla-psa/.

Zaćma u psaZarówno ludzie, jak i zwierzęta potrafią czytać z oczu. Powszechnie uważamy, że są one zwierciadłem duszy. Obserwując swojego pupila, z pewnością wiesz, jak wygląda jego każdy gest i spojrzenie — kiedy ma ochotę na zabawę, a kiedy prosi o dodatkowy przysmak. Choroby oczu wpływają na tę niewerbalną komunikację, a jedną z nich jest zaćma.

Zaćma u psa to schorzenie, które podobnie jak u ludzi, powoduje zmętnienie soczewki lub torebki soczewki. Choroba pogarsza widzenie, a nawet prowadzi do całkowitej utraty wzroku, co negatywnie przekłada się na komfort życia zwierzęcia.

Początkowe objawy mogą być trudno zauważalne. Dobrym sposobem na skuteczną diagnozę są badania profilaktyczne. Niektóre rasy psów i kotów wymagają regularnej obserwacji, co związane jest z ich genetyką. Właściciele o istnieniu zaćmy dowiadują się właśnie na badaniach. Z kolei, kiedy pupil traci błysk w oku lub są one mętne albo mleczne, to oznaka, że problem jest zaawansowany. Wówczas konieczne mogą być poważniejsze kroki jak np. operacja.

Obserwacja i profilaktykaPodobnie jak w przypadku ludzi, tak i u zwierząt potrzebna jest profilaktyka. Regularne badania pomagają potwierdzić dobrą kondycję podopiecznych, a jednocześnie pozwalają wykryć niepokojące zmiany we wczesnym stadium. W takiej sytuacji jest wystarczająco dużo czasu, aby podjąć efektywne leczenie. Czasami to proste zabiegi, które samodzielnie wykonasz w domu np. przecieranie oczu lub zakrapianie, a dzięki temu pupil będzie zdrowy i radosny, jak dotychczas. W innym wypadku pozostaje bardziej wymagające leczenie.