Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 871

Program Laboratoria Przyszłości

Materiał partnera:

Czy istnieje skuteczny sposób na zaśnięcie, czyli jak sobie radzić, kiedy sen nie nadchodzi?

Program Laboratoria Przyszłości


Rozwijanie kompetencji przyszłości, nauka poprzez eksperymentowanie, zdobywanie praktycznych umiejętności - tak właśnie ma wyglądać nauka w szkołach podstawowych od nowego roku szkolnego. To wszystko będzie możliwe dzięki wyposażeniu szkolnych pracowni technicznych w nowoczesny sprzęt. Na ten projekt - Laboratoria Przyszłości rząd przeznaczył aż miliard złotych. Nabór do programu dobiegł już końca, teraz czas na odpowiednie wykorzystanie otrzymanej kwoty i zakup sprzętu.

Czasu na wybór wyposażenia zostało już niewiele. Do 31 grudnia 2021 szkoły muszą wykorzystać co najmniej 60% otrzymanej kwoty. Pozostałe 40% należy wykorzystać do 1 września 2022 roku. Tak, żeby po wakacjach uczniowie mogli korzystać już z nowoczesnych technologii.

WyposażenieNa stronie rządowego programu można znaleźć kilkaset propozycji, z których dyrektorzy będą wybierać asortyment odpowiadający potrzebom uczniów. Znajduje się tam wyposażenie podstawowe (obowiązkowe) oraz dodatkowe. W skład wyposażenia obowiązkowego, w które każda szkoła będzie musiała się wyposażyć wchodzą.:

  • Drukarki 3D wraz z akcesoriami (aplikacjami, slicerami)
  • Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami
  • Sprzęt do nagrań (kamery, mikrofony, czy oświetlenie)
  • Stacje lutownicze


Wyposażenie dodatkowe może być swobodnie wybierane przez społeczność szkolną. Warto odpowiednio przemyśleć taki zakup i zdecydować się na sprzęt, który faktycznie będzie używany na lekcjach, czy zajęciach pozalekcyjnych. W propozycji wyposażenia dodatkowego znajdują się między innymi klocki konstrukcyjne, roboty edukacyjne, gogle VR, czy mikroskopy.

Drukarka 3D - modelowanie przestrzenneDrukarki 3D umożliwiają tworzenie trójwymiarowych obiektów, rozwijając przy tym kompetencje i kreatywność uczniów oraz ucząc współpracy podczas pracy nad projektem. Taki sprzęt musi spełniać szereg wymagań technicznych programu Laboratoria Przyszłości. Przy wyborze drukarki 3D warto kierować się przede wszystkim jakością sprzętu, ale istotna jest również kwestia serwisu. Zgodnie z wymogami drukarka powinna posiadać autoryzowany serwis na terenie Polski. Na potrzeby zakupionego sprzętu można wyposażyć szkołę również w laptop do jej obsługi.

Wyposażenie dodatkoweSzkoła to najlepszy czas na rozwijanie kreatywności już od najmłodszych lat. W ramach programu można wyposażyć placówkę w wiele narzędzi pobudzających kreatywność dzieci. Edukację przez zabawę umożliwiają klocki konstrukcyjne, czy nowoczesne roboty edukacyjne. Ponadto program umożliwia zakup produktów takich jak peny 3D, stoły warsztatowe, czy skanery.

Zgodnie z ideą rozwoju kompetencji STEAM, te nowoczesne narzędzia mają z czasem stać się naturalnym środowiskiem pracy. Teraz wszystko zależy od tego jak społeczność szkolna wykorzysta nowe wyposażenie i czy zrobi to w sposób angażując uczniów, rozwijając ich kompetencje i zainteresowania.