Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1606

Rezygnacja z ubezpieczenia OC - jak to zrobić?

Materiał partnera:

Chcesz uniknąć problemów z automatycznym przedłużeniem polisy? A może zezłomowałeś samochód i chcesz zakończyć umowę z ubezpieczycielem? Nie zapomnij wypowiedzieć polisy OC! Nie wiesz jak to zrobić? W Ergo Hestia możesz to zrobić łatwo i szybko.

Linkhouse


Rezygnacja z ubezpieczenia OC — jak to zrobić?Pamiętaj, że ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) dla pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Jeśli chcesz uniknąć kary za brak ciągłości polisy, to nie możesz spóźnić się ani dnia z jego zapłatą. Dlatego pamiętaj o tym, aby skutecznie rozwiązać umowę, gdy Twoje ubezpieczenie wygasa i zmieniasz ubezpieczyciela, czy też zezłomowałeś swój samochód. Jeśli masz polisę w Ergo Hestia możesz to zrobić na kilka różnych sposobów:
  • Pisemnie, za pośrednictwem urzędu pocztowego
  • Osobiście w placówce Ergo Hestia
  • Poprzez stronę internetową Ergo Hestia


Wypowiedzenie polisy OC — kiedy możesz to zrobićNim Twoja umowa wygaśnie, możesz ją rozwiązać wtedy, gdy Twoje auto zostało wyrejestrowane z powodu złomowania lub gdy dotychczasowe OC wkrótce wygasa. Umowę polisy OC możesz także wypowiedzieć w sytuacji, gdy została ona zawarta na odległość lub przedłużyła się automatycznie. Innymi słowy, nawet gdy Twój obecny ubezpieczyciel automatycznie przedłużył dotychczasową umowę ubezpieczenia możesz z niej zrezygnować. Pamiętaj jednak, że wypowiedzenie musi mieć formę pisemną i musisz to zrobić nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Jeśli o to nie zadbasz, umowa przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Z kolei przy sprzedaży samochodu nie wypowiadasz umowy, ale musisz powiadomić o tym twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów, związanych z kolizją drogową, jaka zdarzy się nowemu właścicielowi. Ten zresztą, może sam zrezygnować z oc zbywcy, czyli Twojego, jeśli uzna, że nie jest dla niego korzystna.

Kiedy jeszcze możesz wypowiedzieć umowę OC?Jeśli nabyłeś samochód o zbywcy i nie chcesz korzystać z umowy OC zawartej przez niego lub gdy masz dwie umowy, bo nie wypowiedziałeś wcześniej jednej z nich. Wypowiedzenie OC możesz złożyć także w przypadku, gdy wyrejestrowałeś samochód z powodu kradzieży. Jak prawidłowo wypowiedzieć polisę OC?

Skuteczne wypowiedzenie umowy OC
Aby wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC było skuteczne, musi mieć formę pisemną. W wypowiedzeniu musisz zawrzeć szereg różnych informacji. Potrzebne będą:

Dane właściciela pojazdu (osobowe i kontaktowe)
Nazwę ubezpieczyciela i adres jego siedziby
Numer polisy OC
Podstawę prawną wypowiedzenia o ubezpieczeniach obowiązkowych
Własnoręczny podpis
Możesz przygotować ją odręcznie, w programie tekstowym lub uzupełnić, korzystając z gotowego wzoru. To znacznie oszczędzi Twój cenny czas. Pamiętaj także, że musisz ją dostarczyć do obecnego towarzystwa ubezpieczeniowego w odpowiednim terminie. Jeśli nadajesz pismo za pośrednictwem Poczty Polskiej, brana jest pod uwagę data nadania listu. Jeśli robisz to za pośrednictwem innej firmy kurierskiej, to liczy się data jego doręczenia. Wypowiadając umowę w Ergo Hestia, możesz to zrobić wygodnie poprzez stronę internetową towarzystwa. Jednak również możesz złożyć to wypowiedzenie Ergo Hestia na wypowiadamoc.pl. Dzięki temu oszczędzasz czas i unikasz ewentualnych kłopotów z doręczeniem dokumentu przez firmę kurierską. Wypowiedzenie umowy OC u dowolnego ubezpieczyciela, możesz także złożyć na stronie https://wypowiadamoc.pl/. Dzięki temu nie musisz szukać dokładnych danych adresowych i martwić się o skuteczne dostarczenie dokumentu na czas.