czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 grudnia 2021
  • wyświetleń: 667

Rada Powiatu uchwaliła budżet powiatu na 2022 rok

Wyjątkowo jednomyślni byli radni powiatu bielskiego głosując nad przyszłorocznym budżetem. ZA uchwałą budżetową byli wszyscy obecni - 28 radnych. Jak mówił na grudniowej sesji starosta Andrzej Płonka, przed nami kolejny niełatwy rok.  

Rada Powiatu uchwaliła budżet powiatu na 2022 rok
Rada Powiatu uchwaliła budżet powiatu na 2022 rok · fot. Powiat bielski


- Mam na myśli ciąg dalszy pandemii Covid-19, inflację oraz rosnące ceny prądu i gazu. Tylko za ten ostatni będziemy płacili od stycznia o 300 proc. więcej! Tak rozstrzygnął się przetarg dla grupy zakupowej, w której jesteśmy. Nałóżmy na to niższe dochody bieżące, spowodowane zmianami w podatkach, likwidacją niektórych opłat komunikacyjnych oraz niższą subwencją oświatową. Szacujemy, że w sumie to o ok. 4 mln zł mniej niż w obecnym roku - mówił na sesji rady powiatu.

Po stronie dochodów budżetu na 2022 r. jest prawie 151 mln zł, po stronie wydatków - 171 mln zł. Powstałą "dziurę" w finansach załatać ma zaplanowany kredyt. Starosta Płonka przypomniał, że podobnie było w ostatnich latach, ale w efekcie udawało się nie zaciągać dodatkowych zobowiązań.

Mieszkańców ucieszyć może fakt, że na inwestycje w nowym roku zaplanowano prawie 63 mln zł! Nie jest to ostateczna kwota, ponieważ pracownicy starostwa zabiegają o kolejne środki zewnętrzne. Jak wyjaśnia starosta jest to efekt strategii inwestycyjnej, budowanej w powiecie od lat. - Istotne jest, że stać nas na dołożenie części własnej do kolejnych przedsięwzięć - mówi Andrzej Płonka.

Najwięcej środków powiat przeznaczy znowu na komunikację i transport. To oznacza kolejne modernizacje na powiatowych drogach. Konkrety? - Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargów na ul. Dolną w Starej Wsi i Dankowicach oraz ul. Rudzicką w Rudzicy, to gmina Jasienica. To są rzeczy, które się właśnie rozpoczynają. Wysoko na listach rankingowych mamy ul. Oświęcimską w Dankowicach oraz ul. Węglową w Czechowicach-Dziedzicach. Nie odpuszczamy budowy mostu nad Sołą w Porąbce, który okazał się droższy niż zakładaliśmy. W gminie Wilkowice ul. Bielska od Mesznej w stronę nowego ronda, wybudowanego przez marszałka województwa śląskiego to kolejne zadanie. Od tego roku jest to nasza powiatowa droga. Będzie tam ścieżka rowerowa. Na sesji była mowa o bezpieczeństwie ruchu drogowego - będziemy angażować się w wyniesione przejścia dla pieszych oraz ich doświetlanie - wymienia starosta Płonka.

W przyszłym roku ruszyć ma wyczekiwana budowa sali gimnastycznej przy czechowickiej "resortówce". - Od 2 lat nie udaje nam się pozyskać środków na ten cel, ale nadal zabiegamy o dofinansowanie. Jesteśmy jednak zdecydowani, by sfinansować to przedsięwzięcie z własnych pieniędzy. Obiekt przy Zespole Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica, w którym od tego roku szkolnego mamy połączone dwie placówki jest koniecznością - mówi samorządowiec.

Budżetowa sesja rady powiatu rozpoczęła się od miłego akcentu. Harcerze z Jaworza przyjechali do starostwa z życzeniami i Betlejemskim Światełkiem Pokoju. To symbol nadziei i pojednania między narodami.

mp / czecho.pl
źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.