Reklama

Wiadomości

  • 31 grudnia 2021
  • wyświetleń: 1590

Pożar sadzy przy ul. Karola Miarki. Jak unikać takich zdarzeń?

W środę, 29 grudnia około godziny 20.30 doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w jednym z budynków przy ulicy Karola Miarki w Czechowicach-Dziedzicach. Jak unikać tego typu zdarzeń?

Interwencja strażaków przy ul. Karola Miarki - 29.12.2021
Interwencja strażaków przy ul. Karola Miarki - 29.12.2021 · fot. OSP Dziedzice


Już we wrześniu, czyli na początku sezonu grzewczego, strażacy z KM PSP w Bielsku-Białej apelowali o o wyczyszczenie przewodów kominowych z sadzy. O ich pożar nietrudno, a konsekwencje mogą być tragiczne. Taki pożar stanowi zagrożenie dla całego domu.

Pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
  • palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu;
  • palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy;
  • palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na 3 miesiące.- Warto także skorzystać z usług kominiarskich przed rozpoczęciem na dobre sezonu grzewczego. Nie należy również spalać w piecu resztek, śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym, nie ulegają one pełnemu spaleniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadzę - dodawali strażacy z bielskiej jednostki.

Gdy już do pożaru sadzy w kominie dojdzie, należy:
  • zadzwonić na numer alarmowy 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, a w trakcie rozmowy powiedzieć, co się dokładnie dzieje, jak dojechać do budynku oraz czy istnieje dostęp na dach budynku;
  • wygasić ogień w piecu/kominku (jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu);
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze;
  • dozorować przewód kominowy od strony pomieszczeń, na całej jego długości.
  • udostępnić pomieszczenie przybyłym strażakom oraz udzielić im wszelkich potrzebnych informacji.Pod żadnym pozorem nie można gasić palącej się sadzy w kominie wodą! Z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary wodnej, która w warunkach pożaru sadzy w kominie nie będzie miała możliwości ujścia i w konsekwencji może poważnie uszkodzić przewód kominowy.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała, OSP Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.