Wiadomości

  • 12 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1365

Premier przedstawił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia "Tarczy Antyinflacyjnej 2.0". Jest to pakiet rozwiązań, który obniży lub czasowo zniesie podatek VAT m.in. na paliwo, energię elektryczna czy nawozy do 31 lipca 2022 roku. Nowe rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego.

Premier przedstawił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0
Premier przedstawił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 · fot. KPRM


Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0Obniżenie stawki VAT na paliwo do 8%

- Obniżenie akcyzy w grudniu ograniczyło niepokojący wzrost cen paliw. W lutym obniżymy podatek VAT z 23% do 8%. To wpłynie na dalsze zmniejszenie ceny paliwa, nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki tym działaniom Polacy zapłacą łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa, a cena benzyny powinna osiągnąć ok. 5 zł za litr - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego też rząd obniży do 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu działaniu przeciętna rodzina ma zaoszczędzić ok. 45 zł miesięcznie.

Zerowa stawka VAT na gaz

Rząd obniży także stawkę podatku VAT od 1 stycznia z 23% do 8%, a od 1 lutego z 8% do 0%. Dzięki temu wzrost cen gazu dla gospodarstw domowych ma być jednym z najniższych w Europie.

Przedłużenie obniżki 5% stawki VAT na prąd

- Dzisiaj za blisko 60% ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej - zauważał premier. - Dzięki wprowadzonym zmianom łagodzimy skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Przedłużamy 5% stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 roku - dodał.

Obniżenie VAT na ciepło do 5%

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8%. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8% do 5%. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0% VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki. Więcej na temat taryf gazowych można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.