Wiadomości
- 12 stycznia 2022
- wyświetleń: 1306
Wegańska pizza - jak ją zrobić?
Materiał partnera:
Któż z nas nie lubi pizzy? To smaczne danie o włoskim rodowodzie przygotowywane jest na całym świecie w najróżniejszych formach i z rozmaitymi dodatkami. Coraz więcej pizzerii ma w swojej ofercie również pizzę wegańską - specjalną propozycję dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą spożywać mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, właśnie taka postać jest znacznie bliższa oryginałowi, z którego wyewoluował dzisiejszy placek z dodatkami. O czym pamiętać, by powstała smaczna wegańska pizza? Jakie triki warto zastosować?
1. Szczypta historii
2. Sposób na pyszne ciasto
3. Pizza wegańska, czyli diabeł tkwi w dodatkach
4. Przepis na pizzę wegańską - eksperymenty
Przeglądając blogi internetowe i receptury mistrzów kuchni proponujących wege przepisy, łatwo stwierdzić, że wegańska pizza niejedno ma imię. Sekret jej wykonania pozostaje jednak podobny - wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad.
Szczypta historii
Kto był pomysłodawcą tego dania, które szturmem podbiło cały świat? Okazuje się, że jego źródeł należy szukać wcale nie w Italii, a najbliższa pierwowzorowi jest właśnie wegańska pizza. Przodkiem dzisiejszego specjału były bowiem greckie plankuntos - zapiekane placuszki z ziołami, czosnkiem i oliwkami. Z Grecji przysmak dotarł do Włoch, gdzie ochrzczony został mianem pizzy. Początkowo była to potrawa charakterystyczna dla kuchni mniej zamożnego społeczeństwa.
Pizza, którą znamy dzisiaj, narodziła się w Neapolu. Wymyślił ją niejaki Raffaele Esposito, który był właścicielem pierwszej sieci restauracji serwujących tę potrawę. Gdy w 1889 roku jego lokal odwiedziła królowa Małgorzata Sabaudzka, uraczył ją patriotyczną wersją. Każdy składnik na cieście odnosił się do włoskiej flagi: tym sposobem kucharz zdecydował się na czerwone pomidory, białą mozarellę i zieloną bazylię. Klasyfikowana jako przysmak reprezentujący dania wegetariańskie pizza margherita, nazwana tak od imienia wyjątkowego gościa, w 2010 roku została uznana za neapolitański wyrób tradycyjny.
Sposób na pyszne ciasto
Domowa wegańska pizza nikogo nie powinna dziwić - wszak istnieje wiele wariantów placka, w których nie wykorzystuje się mięsa, a i ser w wielu przypadkach nie jest konieczny. Również i ciasto nie wymaga odzwierzęcych dodatków. W swojej podstawowej wersji zawiera jedynie:
- mąkę - najlepszy jest włoski typ 00, coraz łatwiej dostępny w sieciach handlowych,
- drożdże,
- sól,
- oliwę,
- wodę,
- opcjonalnie łyżeczkę cukru ułatwiających wyrastanie drożdży.
Oczywiście, z ciastem można eksperymentować. Zamiast zaczynu z drożdży możesz zastosować drożdże instant - szklanka wody w temperaturze pokojowej wystarczy, by pozwolić im na wyrastanie. Możesz także wyrośnięte ciasto wzbogacić ziołami i przyprawami, a w wersji dietetycznej przygotować spód z mąki ryżowej lub całkowicie zastąpić mąkę startym kalafiorem lub pastą kanapkową na bazie migdałów lub orzechów nerkowca. Możliwości są w zasadzie nieograniczone: wszystko zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Sam spód powinien zawierać spory chlust oliwy: to on sprawi, że ciasto będzie przyjemnie miękkie, ale nadal chrupiące.
Pizza wegańska, czyli diabeł tkwi w dodatkach
Jakich dodatków należy użyć do przygotowania pizzy wegańskiej? W tym przypadku pamiętaj, że pominąć trzeba nie tylko mięso, ale również tradycyjny ser. Możesz zastąpić go wegańskim serem, ale również i to nie jest jedyna metoda działania, aby było smacznie.
Niezależnie od tego, czy chcesz użyć wegańskiego sera czy nie, warto wegańską pizzę pokryć sosem pomidorowym. Postaw na dobrej jakości przecier lub passatę - przygotuj ją samodzielnie lub kup w sklepie, weryfikując skład produktu. Mdła, bardzo słodka lub kwaśna baza lub - co gorsza - koncentrat pomidorowy zamiast sosu odbierze całą przyjemność z jedzenia. Nawet kupując gotową passatę, wzbogać jej smak dodatkiem przypraw i ziół, dawkując odpowiednio ostrość.
Co dalej? Po posmarowaniu ciasta sosem, nałóż dodatki. Posyp spód świeżą bazylią i oregano, a następnie połóż to, co masz w domu i lubisz. Do pizzy wegańskiej najczęściej stosuje się grzyby, na przykład pieczarki lub bardziej aromatyczne grzyby leśne, dowolne warzywa, świeżą rukolę. Warto wykorzystać suszone pomidory lekko wciśnięte w sos, kapary, sporo oliwek. Wiele osób dodaje także czosnek, ale to zależy od osobistych upodobań.
Warto piec pizzę w trybie góra-dół, uważając, aby nie przyrumieniła się zanadto. Spalony spód lub wierzch wcale nie będzie apetyczny.
Przepis na pizzę wegańską - eksperymenty
Oczywiście, podany bazowy przepis to tylko punkt wyjścia do samodzielnych dalszych eksperymentów. Samodzielnie dobieraj dodatki, już na etapie ciasta, dbając, aby było odpowiednio sprężyste i elastyczne. W przypadku dodatków masz sporą dowolność, ale pamiętaj, że klasyczna włosa receptura zakłada równowagę, zarówno w zakresie sosu pomidorowego, jak i dodatków. Przeładowane składnikami placki ociekające serem, choćby i tym wegańskim, to raczej amerykańska domena. We włoskiej restauracji liczy się prostota, zgodna ze źródłem dania.