Wiadomości

  • 22 stycznia 2022
  • wyświetleń: 2766

Okiem bibliotekarki: biblioteka w świątecznej odsłonie

Niedawno na facebookowym profilu pojawiły się zdjęcia naszej biblioteki zrobione wieczorową porą. A jak czechowicka książnica prezentuje się w zimowej odsłonie? Nie, nie chodzi mi o fotografie w śnieżnej szacie, tylko świąteczno-zimowe klimaty, które zapanowały w grudniu i trwają przez cały styczeń, zarówno w kreacji bibliotecznej przestrzeni, jak i w realizowanej ofercie animacyjnej.

Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie
Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Wraz z początkiem adwentu biblioteka rozpoczęła odliczanie do świąt, pomagając czytelnikom w przygotowaniach. Co piątek, na Facebooku, w ramach cyklu "Zasmakuj w bibliotece", prezentowaliśmy przepisy na wigilijne dania książkowych bohaterów. Pojawiły się klasyki, takie jak pierniczki czy barszcz czerwony z uszkami, ale nie zabrakło także ciekawych propozycji w postaci śledzi na ostro oraz... co prawda tradycyjnego karpia, za to w bardzo nietradycyjnym towarzystwie - gęstej śmietany i koperku. Zadbaliśmy także o duchowe przygotowanie naszych czytelników, prezentując na bibliotecznym Facebooku świąteczne nowości książkowe w sam raz na grudniowe wieczory.

Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie
Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


W okolicy Mikołajek, w bibliotece pojawiły się świąteczne dekoracje, w tym choinka, pod którą czytelnicy znaleźli wyjątkowe prezenty. Pierwszy z nich adresowany był do dzieci i miał formę spotkania z Kurką Bajdurką i jej autorką Zuzanną Wiśniowską. Dzieci z wypiekami na twarzach wysłuchały wyjątkowej historii, w której pojawił się śnieg, sanki, ale także dinozaury. Po spotkaniu chyba nikt nie miał wątpliwości, że kury to... szalone indywidualistki. Drugi, przeznaczony był dla tych nieco starszych dzieci, które również z ogromną radością, choć czasem głęboko ukrywaną, czekają na Świętego Mikołaja.

Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie
Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


10 grudnia w bibliotece gościła Beata Majewska - jedne z ulubionych polskich autorek nurtu literatury kobiecej. Na spotkaniu barwnie opowiadała o swoich książkach, zdradzając smaczki dotyczące ich powstawania. Koniec końców, przekonała do swojej twórczości nawet nieprzekonanych. Spotkanie zorganizowano w trybie hybrydowym - transmisja na żywo była prowadzona na bibliotecznym Facebooku. Obejrzało ją prawie 2 tysiące osób. Tydzień przed świętami, w bibliotece spotkały się miłośniczki czytania z Dyskusyjnego Klubu Książki Kobiet Podbeskidzia, by rozprawiać na temat pozycji "Dzwonki, gwiazdki i słomki" Renaty Kosin.

W bibliotecznej galerii z kolei odbył się wernisaż cudownej wystawy fotograficznej "... bo my się tutaj tak radośnie starzejemy", która dokumentuje codzienność podopiecznych Domu Dziennego Pobytu. Zdjęcia są najlepszym dowodem na to, że starość nie musi być jesienią życia - może dać szansę rozkwitnąć jak kwiaty na wiosennej łące. Tuż przed świętami, miało miejsce uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "A o czym Ty marzysz?". Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Bielskiego i adresowany był do osób niepełnosprawnych. Zadaniem uczestników było przedstawienie swojego największego marzenia, w formie pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką. Nadesłano 33 prace, z których jury w składzie: Izabela Kwaśniak (MBP), Bożena Brzóska (nauczyciel w ZSS Nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach), Anna Bekas (Prezes Stowarzyszenia Rodziców i Osób Niepełnosprawnych "Wsparcie"), wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych - klasy 1-3, klasy 4-5 oraz klasy 7-8. Gali towarzyszył występ czechowickiego zespołu mażoretek "Perfekto". Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.

Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie
Okiem bibliotekarki: biblioteka w zimowej odsłonie · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


Styczeń to czas podsumowań, sporządzania raportów i statystyk, ale również budowania oferty na kolejny rok. Gwarantujemy, że jeśli tylko sytuacja epidemiczna nie pokrzyżuje nam szyków, będziemy mieć wiele ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców. Najbliższe plany dotyczą animacji czasu dzieci, które już w lutym rozpoczną zasłużony zimowy odpoczynek. Ferie z biblioteką zapowiadają się obiecująco... Rozpocznie je walentynkowy bal "Z miłości do książki..." (14. 02. 2022 r. godz. 11.00-13.00). Biletem wstępu będzie czerwony element garderoby. W kolejnych dniach zaplanowano szereg zajęć i warsztatów literacko-plastycznych np. "W bajkowym świecie" czy "Cuda wokół nas". Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych czytelników (3-6 lat) w postaci wesołych zabaw. Feriowe wydanie będzie miała również ciesząca się dużym zainteresowaniem "Dziecięca Manufaktura", produkująca wyjątkowe warsztaty plastyczne (26.02.2022 r. godz. 11.00-12.00).

Coś dla siebie znajdą także melomani - 25 lutego zaplanowano warsztaty muzyczne z wykorzystaniem bum bum rurek. Nie zapomnieliśmy również o "małym co nieco" dla dorosłych, gdyż zimowe dni i wieczory bardzo się dłużą i nie trudno o nudę. 21 lutego o godz. 9.00 Dział Audiowizualny zaprasza na tradycyjny Poranek, zaś 24 lutego w godz. 11.00-13.00 odbędą się warsztaty artystyczne - decoupage na świeczkach. Małych i dużych pasjonatów zwiedzania zapraszamy na "Podróże po Czarnogórze" (18.02. 2022 r. godz. 17.00) - spotkanie, na którym dwie bibliotekarki opowiedzą, dlaczego zakochały się w tym kraju.

Szczegółowa oferta opublikowana będzie na stronie www biblioteki oraz facebookowym profilu. Na zajęcia będą obowiązywać zapisy. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną, zastrzegamy sobie prawo do zmiany lub odwołania elementów programu. Wszystkie działania będą realizowane zgodnie z aktualnymi rządowymi obostrzeniami oraz z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W razie pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 32 215 30 34.

Magdalena Wygoda

źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj