Wiadomości

  • 28 stycznia 2022
  • wyświetleń: 797

Zabezpieczenia przeciwpożarowe i klapy dymowe. Czym są?

Materiał partnera:

Klapy dymowe, które wykorzystuje się na najwyższych kondygnacjach budynku, są podstawą nowoczesnych rozwiązań aspektów bezpieczeństwa. Aby zapewnić ze wszech miar najwyższą protekcję własną i innych ludzi (na przykład pracowników) należy podejść do zabezpieczeń przeciwpożarowych ze szczególną uwagą. Tylko najwyższej jakości materiały używane w produkcji systemów mogą zagwarantować odpowiednią ochronę. W tym artykule poznasz bliżej wspomniane zabezpieczenia i ich rodzaj, a także dowiesz się więcej o klapach dymowych.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe i klapy dymowe. Czym są?


Zabezpieczenia przeciwpożarowe aktywne i pasywne. Poznaj je bliżej!Zabezpieczenia przeciwpożarowe podzielić można na aktywne i pasywne. Aktywne stanowią te urządzenia, które wymagają aktywacji, bez różnicy na ingerencję człowieka czy jej brak. Mogą być bowiem samoistnie włączane, poprzez na przykład wykrycie dymu. Do tej kategorii zaliczają się gaśnice, zraszacze, hydranty wewnętrzne czy także systemy oddymiania. Bierne zaś są zabezpieczeniami implementowanymi już w konstrukcję. To na przykład odpowiedni dobór rodzaju ścian i wykorzystywanie materiałów o wysokiej odporności na określone zagrożenia. Co istotne nie wymagają ingerencji człowieka; stanowią wartość samoistną, niewymagającą ręcznej aktywacji. Funkcjonalność miejsca jest ważna, lecz z praktycznej perspektywy to aktywne zabezpieczenia są bardziej istotne. Dlaczego? Są bowiem w stanie ostrzec nas o zagrożeniu oraz rozpocząć gaszenie ognia czy rozproszenie dymu.

Czym są klapy dymowe i jak je odpowiednio wybrać?Klapy dymowe są absolutnie podstawowym i koniecznym komponentem całego systemu przeciwpożarowego. Służą one do wypuszczenia szkodliwego i ciężkiego dymu czy groźnych gazów z palących się miejsc. Wentylacja pożarowa jest niezwykle ważna, wie to praktycznie każdy. Umożliwia bowiem odprowadzenie ogromu ciepła i toksyn. To konstrukcje, które zastosowane mogą być zarówno na dachach hal przemysłowych, magazynów o znacznych rozmiarach, jak i równie dobrze do zabezpieczenia mniejszych przestrzeni, takich jak klatki schodowe. To niezwykle ważne w przypadku ewakuacji, ponieważ znacznie ją przyspiesza.

To zresztą sposób na utrzymanie widoczności na jej drodze. Działanie klapy dymowej może aktywować się samoistnie lub poprzez ręczne uruchomienie. Jak wybrać odpowiednią klapę dymową? Warto zwrócić uwagę na certyfikowane materiały wykorzystywane w projektach tych klap, a także na renomę producenta. Tylko profesjonaliści są w stanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Niewątpliwie godne uwagi klapy dymowe znajdziesz na stronie firmy Gulajski, pod linkiem: https://www.gulajski.pl/klapy-dymowe/. Niestety, ale wiele ofiar pożaru stanowią osoby zatrute dymem. Dlatego też zawsze należy pamiętać o jak najwyższej protekcji.