![[WIDEO, FOTO] Sławomir Mentzen w Czechowicach-Dziedzicach. To finisz jego kampanii](https://img.czecho.pl/ib/682ab5f3813178a1ad80d291a805b99f/12/2025/05/menzten_5957.jpeg)
Wiadomości
- 31 stycznia 2022
- wyświetleń: 888
Łysienie plackowate - czy to poważna choroba?
Materiał partnera:
Włosy to w przypadku wielu osób nieodzowny atrybut atrakcyjności. To, w jaki sposób się prezentują, ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a także to, w jaki sposób postrzegają nas inni. Niestety bardzo duża liczba osób na całym świecie musi mierzyć się z nadmierną utratą włosów. Te z kolei mogą wypadać z różnych przyczyn. Niektóre z nich są bardzo błahe i można się z nimi uporać w bardzo szybki sposób, inne, jak łysienie plackowate, mogą okazać się bardziej skomplikowane. Dowiedz się, co na wypadanie włosów w przypadku łysienia plackowatego sprawdzi się najlepiej.

Co warto wiedzieć o łysieniu plackowatym?
Łysienie plackowate to zdecydowanie coś więcej niż tylko nadmierna utrata włosów. To poważna jednostka chorobowa o skomplikowanej genezie i może pojawić się w naszym życiu niezależnie od naszej płci czy wieku, choć badania jednoznacznie wykazują, że w zdecydowanej większości przypadków zapadają na nią dzieci, młodzież oraz osoby wchodzące w dorosłość.
Łysienie plackowate to choroba o podłożu autoimmunologicznym, a także przewlekłym i zapalnym charakterze. Choć jej leczenie jest wyjątkowo trudne, może przynosić zadowalające rezultaty.
Skąd bierze się łysienie plackowate?
Leczenie łysienia plackowatego jest utrudnione również ze względu na złożone i nie do końca zrozumiałe przyczyny jego występowania. Zakłada się, że wpływ na jego obecność mogą mieć następujące czynniki:
- uwarunkowania genetyczne;
- czynniki immunologiczne - reakcja obronna organizmu, która wywołuje stan zapalny wokół mieszka włosowego, przez co ten ulega miniaturyzacji, a następnie dochodzi do wypadania włosów;
- czynniki autoimmunologiczne - występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów, bielactwa, chorób tarczycy czy tocznia rumieniowatego.
Oprócz czynników wymienionych powyżej bardzo istotny wpływ mają czynniki psychosomatyczne. U znacznej części osób ze stwierdzonym łysieniem plackowatym przed pierwszym epizodem choroby miała miejsce bardzo silna, traumatyczna i obciążająca psychicznie sytuacja.
Jak rozpoznać łysienie plackowate?
Objawy łysienia plackowatego są stosunkowo łatwe do zauważenia, dzięki czemu odpowiednio wcześnie można zastosować właściwą kurację. Do symptomów choroby zalicza się:
- nagłą, ogniskową utratę włosów w obrębie owłosionej skóry głowy;
- brak bliznowacenia w miejscach wyłysienia;
- obecność tzw. włosów wykrzyknikowych w miejscach, gdzie dochodzi do utraty włosów;
- ogniska mogą posiadać różną średnicę, od 5 do 10 cm;
- charakter nawrotowy;
- rzadko występuje świąd i zaczerwienienie;
- znaczne pogorszenie samopoczucia i utrudnienie codziennego funkcjonowania.
Co na wypadanie włosów?
Co na wypadanie włosów w przypadku łysienia plackowatego sprawdzi się najlepiej? Korzystne efekty przynosi stosowanie preparatów sterydowych mających postać kremów, maści roztworów. Pomocniczo stosuje się minoksydyl, który opóźnia nawroty choroby. Wspomagająco można stosować dermokosmetyki i produkty przeciwdziałające nadmiernemu wypadaniu włosów. Mogą mieć one formę szamponu, odżywki czy wcierki, która stymuluje wzrost włosa.