Wiadomości

  • 1 lutego 2022
  • 3 lutego 2022
  • wyświetleń: 6791

[FOTO] W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów

Na terenie czechowickiego Centrum Edukacji Ekologicznej systematycznie - od ubiegłego roku - powstają nowe ścieżki leśne. Jak zapowiada CEE, planuje się także tutaj m.in. ścieżki dla rowerów, dzięki którym będzie można wygodnie dojechać na Podraj, do Górnego Lasu oraz sołectw.

W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów · fot. CEE Czechowice-Dziedzice


Jak poinformowało Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach, ścieżki leśne wykorzystują naturalne ułożenie terenu. Usypywane zostały - siłami pracowników CEE - z ekologicznych, naturalnych materiałów, m.in. przekompostowanych zrębków drzewnych stabilizowanych organicznie innym materiałem ściółkarskim, w tym ziemią i torfem.

- Ścieżki te, poza walorami pozwalającymi poczuć klimat autentycznych, leśnych przechadzek, z pewnością będą sporym urozmaiceniem spacerów oraz niemałym ułatwieniem w zdobywaniu czechowickiego wzgórza zamkowego od strony Doliny Potoku Czechowickiego, dla osób chcących ominąć dość strome - z racji konieczności zachowania m.in. objętego ochroną konserwatorską ukształtowania terenu - przechody schodowe. Wszystkie zrębki pochodzą z wycinek korekcyjnych, stabilizacyjnych i estetycznych okolicznego drzewostanu, prowadzonych systematycznie na terenie CEE - podkreśla Centrum Edukacji Ekologicznej.

W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów
W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów · fot. CEE Czechowice-Dziedzice


- Pamiętajmy o zachowaniu należytej ostrożności na nowym szlaku, ponieważ świeżo usypane ścieżki potrzebują czasu na osiągnięcie odpowiedniego stopnia utwardzenia i - w początkowych etapach procesu ściółkowania - mogą być dosyć grząskie i niestabilne, szczególnie w dni deszczowe lub tuż po nich. Teren lasu porastającego północne zbocze wzgórza zamkowego powoli odradza się i powraca do stanu naturalnego po kilkuletniej inwestycji, jednak wymaga to czasu i cierpliwości, gdyż pewnych naturalnych procesów (w szczególności próchniczych i związanych z cyklem wegetacyjnym, w tym rozwoju mchów i grzybni) nie da się i nie wolno przyspieszać i warto w tej kwestii dać wykazać się przyrodzie. Pamiętaj - eksplorując ścieżki w CEE nie należy się spodziewać, że buty pozostaną w stu procentach czyste - natura nie jest sterylna, ścieżek leśnych nie myjemy regularnie, a las w końcu jest lasem - zaapelowało CEE.

Przy okazji spaceru, przy powstających ścieżkach, można dostrzec m.in. edukacyjne paśniki wykonane przez pracowników CEE, do wykonania których użyto m.in. fragmenty zużytych palet, materiał okrywowy wykonany ze ściętych traw ozdobnych z rabat na terenie CEE oraz... starą oponę znalezioną w pobliskim lesie przez uczniów czechowickich szkół w ramach jesiennej akcji sprzątania świata. Gastronomiczny wsad do paśnika pochodzi od okolicznych rolników, a w bieżącym menu znajdują się wyłącznie płody okolicznych, czechowickich pól i tylko to, co tutejsze zwierzęta mogą znaleźć w naturze. Ekologiczne instalacje mają na celu promocję recyklingu.

W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów
W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów · fot. CEE Czechowice-Dziedzice


- Teren przylegający do CEE, znajdujący się między ul. Hrabiego Kotulińskiego, M. Kopernika i Mazańcowicką, choć jesienią gruntownie wysprzątany, również wymaga rewitalizacji i w tym celu powstaną - w ramach projektu finansowanego z tzw. środków norweskich - na jego części w ciągu najbliższych dwóch lat m.in. retencyjne ogrody deszczowe. Plany zresztą są dużo szersze i obejmują także m.in. przedłużenie ścieżki Doliny Potoku Czechowickiego aż do kładki pieszo-rowerowej, która powstanie niebawem - dzięki zabiegom gminy i środkom prywatnych inwestorów i pracodawców - nad DK-1 tuż przy naszym Centrum Edukacji Ekologicznej - zwraca uwagę Centrum Edukacji Ekologicznej.

Dzięki nowym inwestycjom będzie można wygodnie pojechać rowerem z CEE na Podraj, do Górnego Lasu, Ligoty, Bronowa i Zabrzega. Ten nowy korytarz rowerowy, uwzględniony w koncepcji rozwoju ścieżek i tras rowerowych na terenie gminy, opracowanej m.in. na podstawie wyników konsultacji prowadzonych jesienią ubiegłego roku w CEE, będzie również w przyszłości połączeniem, dzięki któremu będzie można dojechać rowerem do Mazańcowic i Bielska-Białej.

W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów
W CEE powstają nowe ścieżki. Będą też nowości dla rowerzystów · fot. CEE Czechowice-Dziedzice


- Tym samym Centrum Edukacji Ekologicznej stanie się doskonałym węzłem w lokalnym ruchu turystycznym, dlatego planujemy tutaj w przyszłości powstanie przy lokalnym Punkcie Informacji Turystycznej w CEE m.in. wypożyczalni rowerów, dużego parkingu obsługowo-przesiadkowego z toaletami i strefą gastronomiczną, a kto wie - może nawet uda się stworzyć tutaj małą, wodną infrastrukturę edukacyjno-rekreacyjną! - podkreśla jednostka.

- Wszystko to planujemy zlokalizować w naturalnej scenerii edukacyjnych instalacji retencyjnych - na wzór rozwiązań norweskich - oraz przyjaznych przyrodzie, unikalnych rozwiązań parkowych, również zaczerpniętych ze Skandynawii, promujących - z udziałem prac naszych rodzimych twórców - przy okazji naszą, czechowicką historię i lokalną różnorodność przyrodniczą i kulturową. Ponadto, dzięki nowym ścieżkom i kładce dzieci z Czechowic Górnych będą mogły bezpiecznie, bez konieczności przekraczania ruchliwej drogi krajowej przez "zebrę", przechodzić z Czechowic Górnych do szkoły, zaś wszyscy mieszkańcy gminy i ich goście - spacerować z centrum miasta do tajemniczych źródeł naszego potoku i - wsłuchując się w odgłosy dzięciołów i karmiąc zmysł wzroku pięknymi liliami wodnymi, kwitnącymi latem w naszych sadzawkach retencyjnych - podziwiać różnorodność biologiczną tego pięknego skrawka terenu! - podsumowuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

źródło: www.cee.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.