Wiadomości

  • 3 lutego 2022
  • wyświetleń: 1151

Podsumowano 2021 rok na drogach powiatowych. Jest bezpieczniej

W 2021 roku żaden pieszy nie zginął w wypadku drogowym na drogach powiatu bielskiego. Jak mówi Krzysztof Stankiewicz, naczelnik bielskiej drogówki z pewnością wpływ na to miały starania Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która działa przy staroście bielskim. - Inżynieria drogowa ma tu ogromne znaczenie. Jest skuteczniejsza, niż policjant postawiony przy drodze - mówił podczas ostatniego posiedzenia komisji.

Na drogach powiatowych jest bezpieczniej. Sprzyja nowa infrastruktura
Podsumowano 2021 rok na drogach powiatowych. Jest bezpieczniej · fot. KMP Bielsko-Biała


W gronie, które spotyka się cyklicznie w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej są: członkowie zarządu powiatu, radni, przedstawiciele: Powiatowego Zarządu Dróg, niektórych wydziałów starostwa i bielskiej policji. - Wymieniamy się informacjami, współpraca jest wręcz modelowa. Podczas wizji w terenie zastanawiamy się, czy rzeczywiście jest problem oraz jak go rozwiązać: czy wystarczy doświetlić przejście dla pieszych, zmienić organizację ruchu w tym miejscu, wykorzystać tzw. poduszki berlińskie (spowalniający próg wyspowy- od red.), a może konieczna jest większa ingerencja w infrastrukturę - wyjaśnia Stankiewicz.

Obecnie "na tapecie" są niebezpieczne miejsca zgłoszone przez mieszkańców Jaworza i radnych z gminy Bestwina. W przypadku ul. Zdrojowej w Jaworzu, jako najskuteczniejsze rozwiązanie wskazano "wyniesienie" skrzyżowania. To najdroższe z możliwych rozwiązań, bo kosztuje bagatela ok. 250 tys. zł. Urszula Kosman, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych poinformowała, że zarząd zleci wykonanie projektu. Z kolei w rejonie skrzyżowania ulic: Janowickiej i Pisarzowickiej w Janowicach bezpieczeństwo ma poprawić zmiana organizacji ruchu.

Pierwsze w tym roku obrady Powiatowej Komisji BRD
Podsumowano 2021 rok na drogach powiatowych. Jest bezpieczniej · fot. Powiat bielski


Grzegorz Gabor, przewodniczący Powiatowej Komisji BRD chwali sobie współpracę z burmistrzami i wójtami. - Wielkie podziękowania dla pana starosty, ale też dla włodarzy gmin, którzy nie żałują grosza i dokładają się do wykonywanych przez PZD inwestycji. To bardzo ważne, mówimy o bezpieczeństwie naszych mieszkańców.
Podczas lutowego posiedzenia komisja podsumowała, co udało się zrobić w poprzednim roku. - Na celowniku mieliśmy 10 najniebezpieczniejszych miejsc w powiecie, wskazanych głównie przez policję. Udało się poprawić bezpieczeństwo w 8, w niektórych miejscach brakuje jeszcze doświetlenia "pasów". Chcemy to zrobić w tym roku
- mówi Grzegorz Gabor.

Członek zarządu powiatu dodaje, że jedno z najbardziej newralgicznych punktów na mapie powiatu bielskiego, to ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach. W 2 miejscach udało się tam wykonać przejścia dla pieszych. W gminie Wilkowice na skrzyżowaniu ul. Wyzwolenia z ulicami: Strażacką i Kościelną powstało wyniesione przejście dla pieszych. Podobnie w Kobiernicach przy szkole. W Bronowie na ul. Czyża, to także w rejonie szkoły, spowolniono ruch. W Kaniowie na skrzyżowaniu ulic: Krzywolaków, Batalionów Chłopskich i Dankowickiej zmieniono organizację ruchu, częściowo doświetlono to miejsce.

Władze powiatu bielskiego i pozostali członkowie komisji podziękowały za współpracę Krzysztofowi Stankiewiczowi, który awansował i od 10 lutego zacznie pracę na nowym stanowisku - naczelnika wydziału drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.