Wiadomości

  • 8 lutego 2022
  • wyświetleń: 3645

Pociągiem z Tychów do Chorwacji? Jest już zgoda dla RegioJet

Portal Rynek Kolejowy poinformował w ostatnich dniach stycznia, że polski Urząd Transportu Kolejowego udzielił czeskiemu RegioJet zgody na uruchomienie pociągów z Krakowa do Splitu i Rijeki w Chorwacji, przez Tychy i Katowice. Nie jest jednak pewne, czy ruszą już tego lata.

regio jet, chorwacja
Pociąg Regio Jet pojedzie przez Śląsk do Chorwacji? · fot. Rynek Kolejowy


O planach ekspansji czeskiego przewoźnika RegioJet pisał portal tychy.info jesienią (Pociąg z Tychów do Chorwacji? Takie plany ma RegioJet). Chce uruchomić pociągi zarówno kursujące po Polsce, jak i nocne międzynarodowe. Jednym z najbardziej interesujących planowanych połączeń jest pociąg Kraków - Split/Rijeka w Chorwacji.

Wniosek o otwarcie tej trasy przewoźnik złożył od Urzędu Transportu Kolejowego we wrześniu 2021 roku. Teraz UTK wydał na to zgodę, obowiązującą od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r. Jak już pisaliśmy, nie będzie można kupić biletów w relacji krajowej, a wyłącznie poza granice Polski (w pozostałych krajach nie będzie takich ograniczeń.

Na pociąg tego lata jest już za późno??Pociąg miał ruszyć już tego lata, ale nie jest to jeszcze przesądzone. Przewoźnik wciąż nie uruchomił w Polsce swoich pociągów, mimo posiadanej już zgody na trasę Przemyśl - Praga. Plany krzyżuje pandemia i ciągłe zmiany w obostrzeniach dotyczących podróży. Ale nie tylko. - Decyzja otwartodostępowa to wyłącznie formalność administracyjna, którą należy spełnić, by przejść do kolejnego etapu przygotowań. Dopiero po uzyskaniu decyzji przewoźnik może rozpocząć jakiekolwiek działania związane z uruchomieniem nowego połączenia kolejowego, nie wyłączając oceny aktualnych własnych uwarunkowań operacyjnych - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" Michał Plaza, manager w RegioJet.

- Biorąc pod uwagę, że brak decyzji uniemożliwiał wcześniejsze zawnioskowanie o dostęp do infrastruktury, to uzyskanie korzystnego dla RegioJet slotu może być w obecnym rozkładzie jazdy już niezwykle trudne - przyznaje Plaza.

Zgodnie z rozkładem pociąg rozpocznie kurs w Krakowie o 15:30 i przez Katowice (odjazd o 16:28), Tychy, Rybnik, Wodzisław Śląski, Ostrawę, Hranicę na Morawie, Przerów, Otrokowice, Brzecław, Wiedeń, Wiener Neustadt, Graz, Zagrzeb dotrze do Ogulina. Tu zostanie rozłączony. Jedna jego część pojedzie do Splitu (przyjazd o 12:21), druga do Rijeki (przyjazd o 8:36). W składzie ma być od 7 do 15 wagonów z miejscami do siedzenia i leżenia. Powrót ze Splitu zaplanowano na godzinę 15:30 (z Rijeki o 18:35). Nie wiadomo jeszcze, ile par pociągów tygodniowo zostanie uruchomionych.

ar / czecho.pl

źródło: Rynek Kolejowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.