Wiadomości
- 16 lutego 2022
- wyświetleń: 1185
Uprawa i pielęgnacja dieffenbachii - o czym należy pamiętać?
Materiał partnera:
Dieffenbachia jest jedną z roślin doniczkowych cieszących się dość dużą popularnością. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi i właściwościach oczyszczających powietrze, pojawia się w wielu domach. Roślina pochodząca z tropikalnej Ameryki pozwala nadać wnętrzom wyjątkowego charakteru. Duże liście i intensywnie zielone odcienie doskonale komponują się z aktualnymi trendami wnętrzarskimi. Czy pielęgnacja dieffenbachii jest trudna? Jak zapewnić roślinie odpowiednie warunki?
Co należy wiedzieć o difenbachii?
Osoby rozważające nabycie tej egzotycznej rośliny często kierują się jej wyglądem. Rodzaj ten zalicza się do rodziny roślin obrazkowatych. Oznacza to, że na liściach dostrzec można charakterystyczne formy plam w różnych odcieniach, które bywają porównywane do rysunków lub malowideł. Rodzaje tzw. obrazków są ponadto specyficzne dla poszczególnych gatunków dieffenbachii. Aby liście prezentowały się okazale konieczne jest jednak ustawienie doniczki w miejscu o odpowiednim natężeniu światła. Na kondycję i wygląd zielonych części rośliny wpływa też poziom wilgotności oraz odpowiednie odżywienie. Czy warto hodować dieffenbachie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy umieszczenie takiej rośliny w domu będzie dobrym pomysłem. Należy bowiem wiedzieć, że dieffenbachie są trujące. Osoby dorosłe nie mają jednak czego się obawiać. W domach, w których nie przebywają małe dzieci i zwierzęta takie rośliny nie będą stanowiły zagrożenia. Wykonywane przy nich zabiegi zaleca się przeprowadzać w rękawiczkach. Dieffenbachia może okazać się korzystnym rozwiązaniem ze względu na jej intensywne właściwości oczyszczające powietrze.
Jak zadbać o tropikalną roślinę doniczkową?
Ze względu na klimat, w jakim dieffenbachie występują naturalnie, dobrze czują się w temperaturze pokojowej. Posiadające je osoby nie muszą więc zastanawiać się nad tym parametrem, o ile temperatura w ich mieszkaniach nie spada poniżej 18-20 stopni. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny z tego rodzaju są bardzo wrażliwe na przeciągi. Doniczka powinna być więc ustawiona w miejscu osłoniętym od wiatru i chroniona w czasie wietrzenia. Bardzo ważny dla dieffenbachii jest za to poziom nasłonecznienia. Zaleca się ustawić doniczkę w jasnym miejscu, ale upewnić się, że światło jest przytłumione, np. za pomocą firanki. Roślina dobrze poradzi sobie również w półcieniu. Chcąc mieć pewność, że ilość docierającego słońca jest odpowiednia, należy obserwować liście dieffenbachii. O tym, co ich wygląd mówi o kondycji rośliny można przeczytać na stronie http://ogarnijogrod.pl/dieffenbachia-pielegnacja-choroby-rozmnazanie/. Znajdują się tam też szczegółowe informacje na temat rozmnażania difenbachii i ich ochrony przed chorobami.
Dieffenbachia - podlewanie i nawożenie
W przypadku roślin z tego rodzaju dość często dochodzi do przelania. Ma to miejsce szczególnie w okresie zimowym. Należy pamiętać, że dieffenbachie potrzebują wówczas mniej wody niż w czasie intensywnego wzrostu. Zimą wystarczy podlewać roślinę raz w tygodniu. Jej zapotrzebowanie zmienia się wraz z nadejściem wiosny. Jak tylko roślina zacznie wypuszczać nowe liście, powinno się zwiększyć częstotliwość podlewania. Dobrym rozwiązaniem będzie nalewanie wody do doniczki co 2-3 dni. Zaleca się też zraszać ją odstaną, miękką wodą. Od wiosny aż do zaprzestania pojawiania się nowych liści powinno się zasilać difenbachię nawozem do roślin zielonych. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli utrzymać dieffenbachię w dobrej kondycji. Ta wspaniała ozdoba wpłynie też korzystnie na jakość powietrza w mieszkaniu.