Wiadomości

  • 20 lutego 2022
  • wyświetleń: 7283

[ZDJĘCIA] Nowy sprzęt dla goczałkowickiego uzdrowiska

Kolejne nakłady na rozwój medycyny w regionie, tym razem w goczałkowickim Uzdrowisku. Pacjenci sanatoryjni i szpitalni mają od niedawna do dyspozycji trzy nowe łóżka do suchego hydromasażu, trzy wanny do masażu wirowego kończyn górnych, dwie do masażu kończyn dolnych, wannę do masażu wirowego kończyn dolnych i kręgosłupa oraz dwie wanny medyczne do kąpieli kwasowęglowych i solankowych. 15 lutego nastąpiło oficjalne przekazanie urządzeń do użytku. Kosztowały prawie 400 tysięcy złotych.

Nowy sprzęt dla goczałkowickiego uzdrowiska - 15.02.2022 · fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Koszt zakupu urządzeń, wynoszący 381 tysięcy 421,44 złotych, pokryty został z dofinansowania Województwa Śląskiego, jako właściciela Uzdrowiska, w drodze podniesienia kapitału zakładowego.

- Samorząd województwa śląskiego przekazał prawie 400 tysięcy na zakup sprzętu, który poszerzy bazę do leczenia kuracjuszy i pacjentów przechodzących rehabilitację pocovidową - mówi Izabela Domogała, członek zarządu Województwa Śląskiego. - Zależy nam, żeby czuli się oni jak najlepiej, a zakres usług stale się powiększał.

Uzdrowisko organizuje obecnie 4-6-tygodniowe turnusy rehabilitacyjne dedykowane osobom, które przeszły COVID. Składają się na nie indywidualne programy dostosowane do stanu zdrowia pacjentów. Szczególnie dobre rezultaty przynoszą zabiegi kinezyterapii oraz ćwiczenia wzmacniające odporność oraz wydolność oddechową.

- Mimo iż sam sprzęt zakupiony dzięki wsparciu samorządu województwa nie służy stricte do rehabilitacji pocovidowej, jego zakup zwiększa potencjał traktu zabiegowego, co pozwala na optymalizację wykorzystania dotychczasowej bazy zabiegowej, a dzięki temu daje możliwość zwiększenia przyjęć w ramach rehabilitacji pocovidowej do 70 pacjentów jednocześnie - mówi Jarosław Wieszołek prezes zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o.

Suchy hydromasaż ma działanie terapeutyczne, regenerujące i relaksujące. Jest polecany w przypadkach bólu kręgosłupa, stawów, ale także długotrwałego stresu, który prowadzi do bolesnych napięć mięśni.

Wanny do masażu wirowego wykorzystywane są do masażu wirowego kończyn dolnych i górnych. Masaż odbywa się za pomocą systemu 4 dysz z regulacją kierunku wypływu strumienia wody na stałe umieszczonych na ścianie wanny. Dodatkowo dzięki dwóm poziomom napełniania (połowa / cała wanna) istnieje możliwość ograniczenia zużycia wody. Zabiegi na kończyny dolne wykonywane są z użyciem wysokiego krzesła.

Kąpiel wirowa kończyn jest zabiegiem z zakresu hydroterapii Zabieg ten należy do kąpieli częściowych. Jego istotą jest poddanie kończyn pacjenta działaniu ciepłej wody wprawionej w ruch wirowy. Dzięki temu skóra poddawana jest delikatnemu masażowi. Kąpiel odbywa się w specjalnie skonstruowanych wanienkach nazywanych wirówkami. Z uwagi na fakt, iż oddziałuje jednocześnie na stosunkowo małą powierzchnię ciała (kończyny górne lub dolne), nie stanowi zbytniego obciążenia dla organizmu. Dzięki temu można ją stosować w większości schorzeń dotyczących obwodowych części ciała.

Kąpiel wirowa kończyn nie stanowi zbytniego obciążenia organizmu. Wirowy ruch wody i/lub pęcherzyków powietrza powoduje delikatny masaż skóry w okolicy poddanej zabiegowi. Wpływa na znaczne przekrwienie kończyn. Z racji tego przyspiesza krążenie krwi, a przez to prowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienia tkanek, a jednocześnie szybkiego usuwania zbędnych produktów metabolizmu i toksyn. Kąpiel wirowa powoduje wchłanianie obrzęków i zmniejszenie zastoju krwi żylnej. Dzięki temu obserwuje się przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie tego zabiegu. Wirująca woda uderzając w skórę drażni znajdujące się w niej zakończenia autonomicznego układu nerwowego. Układ ten unerwia narządy wewnętrzne, także kąpiel wirowa wpływa pośrednio na regulację pracy narządów wewnętrznych. Temperatura kąpieli dodatkowo wspomaga działanie masażu wodnego. Prowadzi do zmniejszenia napięci mięśniowego, a przez to do ich rozluźnienia. Dzięki temu wpływa także na zwiększenie zakresów ruchów w kończynach poddanych zabiegowi. Po kąpieli wirowej kończyn pacjenci są odprężeni i zrelaksowani.

Wanny do kąpieli solankowej to wanny medyczne wykonane są z odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego TWS wzmocnionego włóknem szklanym, zapewnia to wieloletnią pracę bez inwestycji i zmniejsza ryzyko uszkodzenia powłoki wanny. Wanna medyczna T-MP/s przeznaczona jest do kąpieli medycznych, solankowych. Specjalnie przygotowane elementy wyposażenia i przyłączy zabezpieczają wannę przez niepożądanym działaniem substancji chemicznych. W standardowym wyposażeniu wanny znajduje się system napełniania i prysznic ręczny.

Właściwości lecznicze kąpieli solankowych polegają na tym, że składniki zawarte w solance przenikają podczas kąpieli przez skórę i oddziałują na cały organizm. Wnikając przez receptory skóry, jony z solanki oddziałują na autonomiczny układ nerwowy oraz na hormony tkankowe.

- Mamy początek roku i kolejne już wydarzenie związane z podnoszeniem standardów leczenia i rehabilitacji w naszych placówkach ochrony zdrowia - mówi Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego - Cieszę się, że dzięki nakładom z budżetu województwa na rozwój medycyny w regionie, w najbliższych miesiącach czeka nas jeszcze wiele tego typu zakupów i inwestycji. Goczałkowickie sanatorium, z tradycjami sięgającymi końca XIX wieku, słynie z doskonałej renomy. Oddawany do użytku sprzęt rehabilitacyjny dodatkowo wpłynie na jakość usług medycznych świadczonych na rzecz pacjentów.

ar / czecho.pl

źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.