Wiadomości

  • 23 lutego 2022
  • 13 marca 2022
  • wyświetleń: 12043

[FOTO] Za nami 10. czechowicki Bieg Tropem Wilczym

Organizatorzy podsumowali X Edycję Biegu Tropem Wilczym w Czechowicach-Dziedzicach, która odbyła się w niedzielę, 6 marca. Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Na starcie zwodów stanęło ponad 300 osób.

X edycja czechowickiego Biegu Tropem Wilczym - 6.03.2022 · fot. Materiały organizatora


Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów trasą asfaltową. Długość wskazywała na rok, w którym w walce zginął ostatni Żołnierz Wyklęty -Józef Franczak ps. "Lalek". Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 -1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Pozostałe cele biegu to popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych wśród Polaków, popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Uczestników patriotycznego biegu powitał burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Stanisław Szwed, a Dorota Nikiel członek Zarządu Powiatu Bielskiego gwizdkiem dała znak i 300 biegaczy w przedziale wieku od 4 do 75 lat wystartowało na dystansie 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek).

Na mecie na każdego uczestnika czekały pamiątkowe medale, żołnierska grochówka, z głośników dobiegały patriotyczne pieśni. Całość uroczystości rozpoczęła się odegraniem hymnu Polski i odśpiewaniem Roty w dedykacji dla bohatersko walczącej Ukrainy.

Organizatorem X Edycji Biegu Tropem Wilczym w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bielsku-Białej. Inicjatorem i głównym Organizatorem był Zygmunt Mizera. W naszym mieście bieg był organizowany po raz trzeci, z kolei w Bielsku-Białej po raz pierwszy. Jak informują organizatorzy wydarzenia, nie mogłyby się ono odbyć bez wsparcia i zaangażowania radnego Krzysztofa Szczypki wraz z przyjaciółmi, a także nauczycieli ze szkół z terenu Czechowic-Dziedzic.

Współorganizatorami Biegu w Czechowicach-Dziedzicach byli: Zespół Szkół Technicznych i Licealnych (Dyr. Paweł Urbańczyk), Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie (Dyr. Jan Bieroński), Stowarzyszenie Pamięć Jastrzębska (Prezes Alojzy Pietrzyk) oraz Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność czechowickich zakładów pracy.

Sponsorami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej (Starosta Andrzej Płonka), Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (Prezes Janusz Michałek), Czechowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa (Prezes Jacek Gąsiorowski), Związek Zawodowy Kadra PG Silesia (Przew. Tomasz Szpyrka), Komisje Zakładowe NSZZ Solidarność (Przewodniczący: Krzysztof Szczypka, Grzegorz Babij, Adam Sobczyk). Grochówkę przygotowała Firma PPHU-LUKFARM Piotr Lekki.

Szczególne podziękowania organizatorzy biegów przekazali zaproszonym gościom oraz uczestnikom wydarzeń.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski, materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.