czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 października 2007
  • wyświetleń: 996

Ks. Antoni Janusz - wystawa w MBP

"Ks. Antoni Janusz, czechowiczanin, krzewiciel polskości, autor polskiego katolickiego kancyonału" - wystawa z okazji 150 rocznicy wydanie pierwszego w języku polskim modlitewnika na Śląsku, przybliżająca osobę księdza Antoniego Janusza oraz historię kancjonałów na Śląsku Cieszyńskim.

Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic - Dziedzic, Miejska Biblioteka Publiczna
Wernisaż wystawy: 19 październik, godzina 18.00, Galeria ExLibris MBP, Filia nr 10

Ks. Antoni Janusz urodził się w Czechowicach. Studia teologiczne odbył w seminarium duchownym w Ołomuńcu w latach 1842-1845. W seminarium jako kleryk pełnił funkcję bibliotekarza. W 1848 r. ks. Janusz został proboszczem w Zebrzydowicach. Współpracował z Karolem Miarką i Józefem Lompą. Zmarł 4 lipca 1861 r., w wieku 40 lat. Grób kapłana znajduje się przy kościele w Zebrzydowicach.

Polski kancjonał ks. Janusza nosił tytuł "Praca codzienna, coroczna i całożywotna każdego chrześcijanina; albo książka modlitewna i kancjonał dla katolików z różnych książek modlitewnych i śpiewników zebrana" i pierwotnie został wydany anonimowo, w nakładzie 4 tysięcy egzemplarzy. Liczył ponad 1000 stron. Prawdziwą nowością w tamtych czasach był fakt, że książkę wydrukowano antykwą, czyli czcionkami łacińskimi, bardziej przystępnymi dla młodych Polaków, którzy od 1848 r. uczyli się w szkołach powszechnych języka polskiego. Modlitewnik zyskał szybko popularność. Dotąd kancjonał przechowywany jest z niezwykłą pieczołowitością w wielu rodzinach i domach na Śląsku Cieszyńskim.

MBP Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.