Reklama

Wiadomości

  • 9 marca 2022
  • 13 marca 2022
  • wyświetleń: 5503

"Polski Ład": 5 wniosków gminy w kolejnym naborze

Pięć wniosków o dofinansowanie inwestycji z Polskiego Ładu, w kolejnym naborze, złożył samorząd gminy Czechowice-Dziedzice. Informację w tej sprawie przekazał burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut, podczas wczorajszej sesji czechowickiej Rady Miejskiej.

Urząd Miejski, ratusz, Czechowice-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Gmina złożyła wnioski do wszystkich możliwych naborów. Pierwszy wniosek dotyczy rozbudowy infrastruktury edukacyjnej - Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego na czechowickim Lipowcu. Koszt tej inwestycji to 5,89 mln zł, a samorząd może starać się o dotację do kwoty 5 mln zł.

Kolejny z wniosków dotyczy poprawy efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Czechowice-Dziedzice. Jak przekazał burmistrz Czechowic-Dziedzic, kluczową inwestycją w tym wniosku jest kompleksowa termomodernizacja wraz z rozbudową obiektu remizy OSP Lipowiec. Pozostałymi zadaniami są poprawa efektywności energetycznej kajakowni MOSiR, a także obiektów zaplecza sportowego w Ligocie i Bronowie, Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Ligocie. Jak zauważył burmistrz, zrealizowanie tych inwestycji pomoże w zmniejszeniu kosztów utrzymania tych obiektów w kontekście coraz wyższych cen energii. Całość tego zadania opiewa na kwotę 8,04 mln zł, z kolei wnioskowana kwota to 7,236 mln zł.

Samorząd złożył także wniosek o dofinansowanie na rozwój infrastruktury drogowej w gminie Czechowice-Dziedzice poprzez gruntowną przebudowę i modernizację dróg. - Jest dużo potrzeb drogowych, jednak nie ze wszystkimi mogliśmy przystąpić do tego wniosku, chociażby z braku niezbędnej dokumentacji projektowej. Z kolei są zadania, które mają dokumentację, czekają na realizację, ale nie mamy własnych środków. Wiemy, jak wygląda dzisiaj sytuacja - koszty funkcjonowania gminy i koszty inwestycji rosną, to mając mniej pieniędzy możemy podwójnie mniej zrobić, bo wszystko drożej kosztuje - zauważył burmistrz. Wśród inwestycji w tym wniosku są przebudowa ul. Zawiłej (główna inwestycja, 5,5 mln zł), modernizacja ul. Słonecznej (blisko 1,5 mln zł), rozbudowa i budowa drogi gminnej - ul. Komorowickiej (obwodnica przemysłowa, 1,3 mln zł), budowa chodnika przy ul. Powstańców Śląskich w Ligocie wraz z odwodnieniem (kontynuacja inwestycji). Wartość tych inwestycji to 9,7 mln zł, z kolei próg dofinansowania wynosi do 10 mln zł.

Kolejne dwa wnioski, które zostały złożone w ramach naboru dla gmin popeegerowskich, dotyczą terenów rekreacyjnych. Pierwszy z nich dotyczy czechowickiego Parku Miejskiego Lasek. Jak poinformował burmistrz podczas sesji Rady Miejskiej, gotowa jest już koncepcja zagospodarowania obiektu. Przewidywana kwota tej inwestycji to 5,11 mln zł, a kwota dofinansowania może wynieść 5 mln zł. Ostatnim z wniosków jest zagospodarowanie terenu znajdującego się przy ul. Woleńskiej w Ligocie. Dzięki tej inwestycji samorząd chce zlikwidować istniejące zimochowy, przeprofilować i wyrównać podłoże przygotowując je pod dalsze zagospodarowanie, wybudować ciągi piesze, alejki spacerowe, utwardzone place. Przewidziana jest także nasada zieleni, w tym drzew. Koszt tej inwestycji to 2,05 mln zł, a wnioskowana kwota to 2 mln zł.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.