Wiadomości

  • 13 marca 2022
  • 26 marca 2022
  • wyświetleń: 4198

[WIDEO] 29. Tydzień Filmu Polskiego. Co będzie można obejrzeć?

Za nami:

W piątek, 25 marca rusza 29. Tydzień Filmu Polskiego "Filmowe Polonica"! Przez siedem dni widzowie na ekranie kina Świt w Czechowicach-Dziedzicach będą mogli obejrzeć w sumie osiem filmów, w tym ukraińsko-niemiecko-polską koprodukcję "Nosorożec".

Kino świt
Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


POWRÓT DO TAMTYCH DNI

Polska 2021, 104 min.
Scenariusz i reżyseria: Konrad Aksinowicz. Wykonawcy: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Teodor Koziar.

Tallin (Black Nights Film Festival) 2021-Nagroda Jury Młodzieżowego.Tomek mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów, ale nie wyjaśnia powodu swojego powrotu. Wszyscy wydają się szczęśliwi, jednak coś niepokojącego wisi w powietrzu. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku.

SONATA

Polska 2021, 118 min.
Scenariusz i reżyseria: Bartosz Blaschke. Wykonawcy: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat.

FPFF Gdynia 2021: Złoty Klakier-Nagroda Publiczności, Najlepszy debiut aktorski (Michał Sikorski).Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak - chociaż wspomagany nowoczesną technologią - spełni swoje marzenie. Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla.

PIOSENKI O MIŁOŚCI

Polska 2021, 90 min.
Scenariusz i reżyseria: Tomasz Habowski. Wykonawcy: Tomasz Włosok, Justyna Święs, Andrzej Grabowski.

FPFF Gdynia 2021: Konkurs Filmów Mikrobudżetowych-Najlepszy Film.Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.

LOKATORKA

Polska 2021, 118 min.
Reżyseria: Michał Otłowski. Wykonawcy: Irena Melcer, Sławomira Łozińska, Barbara Jonak, Krzysztof Stroiński.

FPFF Gdynia 2021: Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą (Sławomira Łozińska).Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się nowego właściciela budynku. Narastającymi represjami mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Ostatnia, najbardziej uparta lokatorka zostaje w okrutny sposób zamordowana. Śledztwo policji nie przynosi rezultatu. Po pewnym czasie przejmuje je młoda, ambitna oficer - Anna Szerucka. Poszlaki naprowadzają kobietę na trop intrygi, w którą zamieszani są urzędnicy, ludzie służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.

NOSOROŻEC (Nosorih)

Ukraina/Niemcy/Polska 2021, 99 min.
Scenariusz i reżyseria: Ołeh Sencow. Wykonawcy: Serhij Filimonow, Jewhen Czernikow, Jewhen Grygorjew, Alina Zewakowa. Zdjęcia: Bogumił Godfrejów.Ukraina, lata 90. XX wieku. Młody człowiek nazywany "Nosorożcem" zaczyna karierę jako drobny złodziejaszek i szybko wspina się w hierarchii przestępczej. Jego dewiza to siła i przemoc. Nie ma nic do stracenia. Tylko z czym tak naprawdę próbuje się zmierzyć? Historia człowieka, który dźwiga wewnętrzne brzemię. Czy w końcu znajdzie szansę na odkupienie?

MAGDALENA

Polska 2021, 100 min.
Scenariusz i reżyseria: Filip Gieldon. Wykonawcy: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska.Magdalena to młoda kobieta, która nie mówi - komunikuje się ze światem poprzez muzykę. Nocami próbuje swoich sił w klubie, marząc o zagranicznej karierze didżejki. W ciągu dnia stara się zajmować pięcioletnią córką, którą wychowuje razem ze swoją matką. Z racji swojej dysfunkcji trudno jest jej znaleźć i utrzymać pracę, a nieporozumienia z matką sprawiają, że sytuacja w domu staje się coraz bardziej napięta. Kiedy na swojej drodze spotyka znaną didżejkę Julię, która bierze ją pod swoje skrzydła i obiecuje wyjazd do Berlina na słynną imprezę branżową, zaczyna wierzyć, że wszystko się ułoży a marzenia mają szansę się spełnić.

ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA

Polska 2021, 86 min.
Reżyseria: Ryszard Brylski. Wykonawcy: Jack Roth, Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka.Opowieść o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, który 12 maja 1943 roku popełnił w Londynie samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu. Historia opowiedziana z perspektywy młodego brytyjskiego dziennikarza, który podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata nie zdawał sobie sprawy ze skali dokonującej się na wschodzie ówczesnej Europy zbrodni.

INNI LUDZIE

Polska 2021, 104 min.
Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Terpińska. Wykonawcy : Sonia Bohosiewicz, Sebastian Fabijański, Jacek Beler.

FPFF Gdynia 2021: Najlepszy debiut reżyserski, Najlepsza rola pierwszoplanowa (Jacek Beler ), Najlepszy montaż.Na pierwszy rzut oka Kamil i Iwona nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną Maćka, żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę Anecię, ale wciąż mieszka z matką na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.

29. Tydzień Filmu Polskiego. Co będzie można obejrzeć?
29. Tydzień Filmu Polskiego. Co będzie można obejrzeć? · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj