czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 marca 2022
  • wyświetleń: 993

Specjalne konto na rzecz uchodźców z Ukrainy. Można wpłacać darowizny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Powiat bielski uruchomił rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jak mówi starosta bielski Andrzej Płonka, jest to reakcja na telefony i pytania od przedsiębiorców i mieszkańców powiatu, którzy chcą w ten sposób pomagać.

Reklama

Starostwo, powiat bielski, piastowska
fot. mp / czecho.pl


- Ludzie mają otwarte serca, chcą pomagać, za co ogromnie dziękuję. Niektórzy przynoszą żywność, czy środki higieniczne, ale gros osób woli przekazać pieniądze i to jest dla nich furtka - mówi starosta. Bielskie starostwo uruchomiło swoje rezerwy budżetowe, by móc wspierać uciekinierów przed rosyjską agresją. W powiecie bielskim zakwaterowano dotąd ok. 3 tysiące uchodźców. Te środki szybko się jednak wyczerpują.

Starosta Płonka dodaje, że telefony z zapytaniem odebiera także z partnerskiego powiatu Rhein-Erft w Niemczech. - W telewizji obok relacji, jak rosyjskie wojska zabijają cywilów zrzucając rakiety na domy, szkoły i szpitale są pokazywane materiały z Polski, do której ucieka większość Ukraińców. Nasi niemieccy partnerzy chcą nas w tych działaniach wesprzeć - mówi samorządowiec. Dodaje, że liczy także na wsparcie firm z naszego powiatu. Niemiecki samorząd zaproponował przyjęcie ok. 100 ukraińskich uchodźców.

Niestety, nie udało się wysłać ani jednego autobusu na zachód, bo... nie było chętnych na wyjazd w okolice Kolonii. - To niesamowite, ale ci ludzie wierzą, że wojna wkrótce się skończy i będą mogli wrócić do domów. Chcą być jak najbliżej ojczyzny, by móc szybko wrócić i zacząć pracę przy odbudowie swojego kraju - relacjonuje starosta bielski. Według ostrożnych szacunków, na terenie powiatu bielskiego schronienie znalazło dotąd ok. 3 tysiące uchodźców. Tylko w 9 ośrodkach powiatowych, zgłoszonych w urzędzie wojewódzkim w Katowicach przebywa ok. 400 osób. Miejsc cały czas brakuje, wydział kryzysowy bielskiego starostwa stara się pozyskiwać kolejne obiekty. Te osoby nadal potrzebują wsparcia w postaci żywności i podstawowych środków higienicznych. - We Lwowie i jego okolicach przebywa od 1 do 1,5 mln uciekinierów z terenów, gdzie jest front. Jeśli i oni będą musieli uciekać, to nie poradzimy sobie - kończy starosta Płonka.

Wszystkie wiadomości dotyczące konta bankowego znajdują się na stronie internetowej powiatu bielskiego, m.in. w zakładce - Ukraina informacje. Podczas przelewu środków, konieczny jest dopisek - darowizna- Ukraina.
Wpłaty można przekazywać na rachunek:
nr 93 1560 0013 2009 5636 0000 0023
Numer IBAN: PL93 1560 0013 2009 5636 0000 0023
Kod BIC/SWIFT:  GBGCPLPK
Koniecznie z dopiskiem "darowizna-Ukraina"

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj