Wiadomości

  • 24 marca 2022
  • wyświetleń: 1181

Rynek magazynowy 2022

Materiał partnera:

Rok 2020 był dla branży magazynowej zaskakujący, ale wyszedł z tego obronną ręką. Kolejny, czyli 2021, był rokiem rekordowym mimo wyzwań z powodu pandemii. Również 2022 rozpoczął się świetnie - zdaje się, że rynek magazynowy jest obecnie jednym z najprężniej prosperujących.

Linkhouse


2020 rok - moment rekordowy dla rynku magazynowego w Polsce



Cofnijmy się delikatnie, bo do 2020 roku. Wtedy popyt brutto wyniósł niemal 5,24 mln m kw. Był to bardzo wysoki wynik w historii branży magazynowej. Polska znalazła się wśród liderów branży i wyjątkowo aktywnych rynków w branży magazynowej w Europie. Rynek ten nie odczuł negatywnych skutków nawet w czasie pandemii, a nawet więcej - rozwinął się, dzięki e-commerce.

Największe zainteresowanie budzą tereny, które nie są dla nikogo zaskoczeniem - jak Polska Centralna, Dolny Śląsk oraz Górny Śląsk. Nie oznacza to, że pozostałe tereny są pomijane, bo również zyskują zainteresowanie przedsiębiorców, najemców i deweloperów pod tym względem. Plusem Polski jest jej strategiczne położenie, atrakcyjne stawki najmu na tle innych krajów oraz duży wybór magazynów i realizowanie obiektów na zamówienie, zgodnie z konkretnymi potrzebami.

Magazyny do wynajęcia w Rzeszowie i inne lokalizacje o mniejszym potencjale



Rosnące zainteresowanie budzą tereny do tej pory mało popularne. Uznawano je za lokalizacje bez potencjału, zbyt odległe, słabiej rozwinięte. Jednak aktywność nawet na nich wyraźnie wzrosła - są to m.in. powierzchnie magazynowe w Rzeszowie czy Bydgoszczy. Polski rynek przyciąga coraz więcej przedsiębiorców, m.in. z branży logistyki, e-commerce czy produkcji.

Nadal Polska Centralna i Śląsk są najważniejszymi lokalizacjami, ale zyskuje także Wschód - jak magazyny do wynajęcia w Rzeszowie, Lublinie czy Białymstoku, a także Trójmiasto, Szczecin, Bydgoszcz, Żory, Opole czy Zielona Góra. Wśród ich atutów są niższe stawki, większy wybór terenów oraz dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa czy ogólnie komunikacyjna, a także wykwalifikowana kadra oraz siła robocza gotowa do pracy. W 2021 roku rozpoczęto lub zrealizowano liczne inwestycje, a na 2022 rok zaplanowano kolejne.

Dobra passa branży magazynowej w Polsce trwa



Nowoczesne parki magazynowe oraz mniejsze magazyny są budowane niemal w całej Polsce. Firmy mniejsze, które nie potrzebują dużych hal i terenów w najbardziej pożądanych lokalizacjach, celują właśnie w te tereny, na które większy popyt obserwujemy dopiero od niedawna. Wiele wskazuje na to, że dobra passa dla branży magazynowej nadal będzie trwać, a magazynów przybywać.