![[WIDEO, FOTO] Sławomir Mentzen w Czechowicach-Dziedzicach. To finisz jego kampanii](https://img.czecho.pl/ib/682ab5f3813178a1ad80d291a805b99f/12/2025/05/menzten_5957.jpeg)
Wiadomości
- 20 kwietnia 2022
- wyświetleń: 2176
Wypadek w Czechowicach-Dziedzicach - jak się zachować?
Materiał partnera:
Przez Czechowice-Dziedzice przebiega DK nr 1 (część europejskiej trasy E75), na terenie miasta znajdują się też całe kilometry dróg gminnych i powiatowych. Na wszystkich może dojść do kolizji, a nawet wypadku. Mamy nadzieję, że ten poradnik nigdy Ci się nie przyda, ale jeśli jednak będziesz uczestniczyć w zdarzeniu drogowym, musisz wiedzieć, jak się prawidłowo zachować.

Co jest wypadkiem, a co kolizją?
Tylko w 2020 roku na polskich drogach doszło do ponad 382 tys. zdarzeń drogowych i przeszło 23,5 tys. wypadków. Potocznie "wypadkiem" są nazywane nawet zwykłe, niegroźne stłuczki i kolizje, ale w myśl prawa wypadek ma miejsce wtedy, gdy co najmniej jeden z uczestników zdarzenia ponosi śmierć lub obrażenia naruszające czynności narządu ciała bądź "rozstrój" zdrowia na ponad 7 dni.
Mówiąc wprost - między kolizją a wypadkiem zachodzi różnica wynikające ze skali szkód. Trzeba o tym wiedzieć, aby uniknąć niechcianych problemów z prawem. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce każdy wypadek drogowy wymaga zgłoszenia służbom. Nie należy oddalać się z jego miejsca, a szczególnie, gdy jest się sprawcą. Ucieczka podlega surowej karze. Inaczej sytuacja wygląda przy zwykłej kolizji - na dobrą sprawę do wyjaśnienia między stronami nie jest potrzebna interwencja policji. Przy niektórych stłuczkach uczestnicy zdarzenia spisują oświadczenie dla ubezpieczyciela i rozjeżdżają się w swoje strony, bo nie doszło do niczego poważnego.
Jeśli jednak stłuczka dotyczy co najmniej 3 pojazdów, sprawcą jest rowerzysta albo kierowca pod wpływem alkoholu lub bez dokumentów albo pojawiają się dodatkowe wątpliwości - zawsze lepiej zadzwonić na policję. W Czechowicach-Dziedzicach reakcja lokalnych służb jest bardzo szybka - komisariat mieści się przy ul. Mickiewicza 1, a na miejsce zdarzenia mogą być też skierowani funkcjonariusze przebywający w pobliżu.
Przejdźmy zatem do krótkiego poradnika zachowania po wypadku, który uwzględnia też kwestię ubezpieczenia. O obowiązkowym OC czy dodatkowym autocasco przeczytasz więcej na blogu w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.
Jak zachować się po wypadku?
Każdy wypadek ma inny charakter, wynikający z okoliczności zdarzenia czy otoczenia. Załóżmy jednak, że już chwilę po zderzeniu z innym pojazdem mimo szoku jesteś w stanie ocenić sytuację. W tym momencie najważniejsze jest sprawdzenie, co ze współpasażerami i innymi uczestnikami wypadku.
Zabezpiecz miejsce zdarzenia - włącz światła awaryjne i postojowe, ustaw trójkąt ostrzegawczy. Jeśli są ranni i poszkodowani, od razu zadzwoń pod numer 112 i kieruj się wytycznymi podawanymi telefonicznie. Jeśli niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej - nie wahaj się. Być może stawką jest czyjeś życie. W tym momencie trzeba odsunąć na bok myślenie "nie chcę bardziej zaszkodzić". Nawet złamane żebro przez nieumiejętne uciskanie serca jest niską ceną, gdy udało się uratować uczestnika wypadku. Czekaj na przyjazd służb i staraj się mieć sytuację pod kontrolą, oceniając stan poszkodowanych czy własne bezpieczeństwo.
Poszkodowani w wypadku mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy, podobnie jak np. o samochód zastępczy. Twoje straty mogą być też pokryte z autocasco, jeśli je posiadasz. Jeżeli nie masz AC, a chcesz kupić, sprawdź aktualne ceny dla swojej marki, np. dla samochodów SEAT zrobisz to tutaj: ac.auto.pl/marki/seat/. W miarę możliwości, o ile sytuacja pozwala, udokumentuj na własną rękę okoliczności zdarzenia, np. zdjęciami telefonem. To jednak mniej istotne od zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom wypadku.