Wiadomości
- 21 kwietnia 2022
- wyświetleń: 742
CV dla studenta. Jak napisać?
Materiał partnera:
Studenci rozpoczynający naukę bardzo często poszukują pracy, która pozwoli im postawić pierwsze kroki w zawodzie. Niekiedy jednak muszą zderzyć się z rzeczywistością, w której do zdobycia wymarzonego stanowiska potrzeba doświadczenia, a im jeszcze go brakuje. Czy jednak da się temu zaradzić i uda się zachęcić pracodawcę do swojej osoby? Z pewnością tak! Dużo w tej kwestii może zdziałać dobrze sformułowane CV dla studenta. Co powinno zawierać?
Co uwzględnić w CV dla studenta?
Napisanie pierwszego CV to wyzwanie dla każdego pracownika - a już szczególnie tego, który nie może poszczycić się wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Niemniej jednak warto pamiętać, że jest to dokument formalny, który zawsze powinno sporządzać się na tożsamych zasadach. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby dokument został profesjonalnie przygotowany. Pomoże w tym bezpłatny kreator CV, dostępny na portalu Pracuj.pl, dzięki któremu żaden istotny element nie zostanie pominięty!
Pierwsze CV studenta powinno rozpoczynać się od sekcji, w której to kandydat pokrótce przedstawia swoją osobę oraz przyszłe cele zawodowe. To bardzo ważne, aby określić swoją przyszłą ścieżkę kariery, nawet jeżeli jeszcze nie postawiło się na niej pierwszych kroków. W dokumencie warto uwzględnić również swoje mocne strony i cechy oraz umiejętności, które mogą okazać się przydatne na zajmowanym stanowisku.
Jeżeli nie doświadczenie zawodowe, to co?
Nie da się ukryć, że sekcja doświadczenia zawodowego jest bardzo istotna dla każdego pracodawcy. Jeżeli jednak kandydat nie ma co w niej umieścić, wcale nie musi rezygnować z aplikowania na wybrane oferty pracy! Jest to bowiem miejsce, w którym równie dobrze można zaprezentować swoje kwalifikacje, zdobyte podczas różnorodnych kursów, szkoleń, staży czy praktyk. Mile widziane są również wzmianki na temat wolontariatu czy dodatkowej działalności, które ukazują, iż student stale dba o swój rozwój osobisty. Warto pamiętać także, aby na każdym kroku podkreślać swoje walory - np. doskonałą znajomość języków obcych.
Gdzie szukać pierwszej pracy dla studenta?
Pierwsza praca dla studenta może przyjmować bardzo różnorodną formę, niekoniecznie nawiązując do zawodu, z którym dana osoba chce związać swoją przyszłość zawodową. Możliwości zdobycia pierwszych kwalifikacji warto więc poszukiwać zarówno na internetowych portalach z ogłoszeniami o pracę, jak i wśród znajomych czy uczelnianej społeczności.