Wiadomości

  • 19 maja 2022
  • wyświetleń: 575

Czym jest gap year?

Materiał partnera:

Jesteś świeżo upieczonym maturzystą i nie wiesz, jakie studia wybrać? A może stoisz na rozwidleniu dróg w swojej karierze zawodowej i planujesz zmienić swoją dotychczasową pracę? Gap year może więc być dla Ciebie idealną opcją! Sprawdź, na czym polega.

praca,gap year


Co to jest gap year?Gap year to nic innego jak przerwa np. pomiędzy szkołą a studiami, po studiach, pomiędzy zmianą pracy, a także podczas pełnienia obowiązków domowych. Najczęściej trwa on rok. Dzięki gap year możesz przemyśleć swoją dalszą ścieżkę rozwoju czy rozważyć wszystkie "za i przeciw" dotyczące wyboru studiów lub pracy. Pozwala on na rzeczowe podejście do tematu rozwoju zawodowego. Warto czasem dać sobie chwilę na odpoczynek i przemyślenie kilku kwestii w sprawie pracy lub przyszłej kariery, aby powrócić do zawodowych lub szkolnych obowiązków ze zdwojoną mocą.

Czy warto robić gap year?Jeżeli nie jesteś pewny, jaki kierunek studiów wybrać lub do jakiej pracy pójść, gap year będzie dobrym pomysłem. Nie warto iść losową, źle przemyślaną drogą zawodową. Najczęściej takie wybory kończą się frustracją, niezadowoleniem lub szybkim wypaleniem zawodowym. Gap year, to nie jest stracony rok, zazwyczaj poświęca się go na inne zadania. Dzięki programom typu au-pair czy work & travel przyszli studenci, czy pracownicy mogą pracować za granicą, jednocześnie podróżując i poznając nowe kultury.

Jak wytłumaczyć rekruterowi przerwę w karierze?Roczna przerwa w pracy czy edukacji dla niektórych wygląda nieatrakcyjnie w CV. Jednak jeżeli podczas gap year chodziłeś na różnorodne kursy, uczestniczyłeś w programach wymiany zagranicznej czy stawiasz na samorozwój poprzez naukę języka, warto wspomnieć o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wtedy rekruter zrozumie z czego wynikała ta przerwa.

Co można robić podczas rocznej przerwy?Gap year jest czasem, który możesz wykorzystać na samorozwój. Masz szansę na uczestniczenie w różnych kursach zawodowych, a nawet korzystanie z wolontariatu. Roczna przerwa jest również świetnym czasem na uczestnictwo w różnych kursach językowych, które pomogą Ci polepszyć Twoją znajomość języków obcych, co na pewno przyda Ci się podczas aplikacji na stanowiska. Ponadto możesz też podróżować, co sprawi, że będziesz praktykować język, ale też poznasz inne środowiska pracy.

A po przerwie nie pozostaje nic innego jak nowa praca lub studia! Powodzenia!