Wiadomości
- 11 sierpnia 2022
- wyświetleń: 632
Jak wygląda proces rekrutacji w firmie?
Materiał partnera:
Niewątpliwie jednym z najlepszych dowodów na postępujący rozwój polskich i zagranicznych firm, stanowią liczne oferty pracy, które można znaleźć w Internecie. Aby móc rozbudowywać swoje biznesowe imperium, co jakiś czas przedsiębiorcy muszą bowiem przeprowadzać proces rekrutacji, który umożliwia im intensyfikację dotychczas prowadzonych działań. Jak on wygląda i co należy wiedzieć na jego temat?
Proces rekrutacji - co to takiego?
Pojęcie procesu rekrutacji odnosi się do sytuacji, w której dany pracodawca decyduje się na zaoferowanie miejsca zatrudnienia w swojej firmie, poprzez opublikowanie adekwatnej oferty pracy. W związku z tym rozpoczyna on gromadzenie kandydatów na wymagane stanowisko, a następnie selekcjonuje ich wedle własnych wymagań. Owocem rekrutacji jest wybór najlepszej osoby, która po zakończeniu całego procesu zostanie zatrudniona w firmie.
W zależności od prezentowanej oferty pracy rekrutacja może przyjmować różnorodną postać. Najczęściej jednak składa się ona z kilku etapów, które pozwalają dokładnie poznać kandydata i jego kwalifikacje. Za przeprowadzenie niezbędnych działań najczęściej są odpowiedzialni pracownicy działu HR lub kadr w firmie. Zdarza się jednak, że i sam właściciel decyduje się znaleźć odpowiednią osobę.
Rodzaje rekrutacji
Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje rekrutacji: wewnętrzną, zewnętrzną oraz mieszaną. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, w której na dane stanowisko ma zostać powołana osoba, będąca już członkiem zespołu w firmie. Zazwyczaj wiąże się ona z awansem. Zewnętrzna rekrutacja to z kolei typowanie kandydatów spoza firmy, którzy po znalezieniu oferty pracy, skorzystali z możliwości aplikowania. Ostatnia zaś dotyczy sytuacji, w której udział w całym procesie biorą zarówno pracownicy, jak i osoby spoza przedsiębiorstwa. To, z jakim rodzajem rekrutacji mamy do czynienia, musi zostać przedstawione kandydatom już na poziomie publikowania oferty pracy.
Jakie wyróżniamy etapy rekrutacji w firmie?
Rekrutacja składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich jest związany z przygotowaniem odpowiedniej oferty pracy i udostępnieniem jej kandydatom. W dalszej części następuje selekcja nadesłanych dokumentów i wytypowanie najlepszych propozycji. Po tym osoba odpowiedzialna za rekrutację kontaktuje się z wybranymi osobami, weryfikuje ich kompetencje i ewentualnie zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną. Po niej kandydat oczekuje na wiadomość zwrotną. Gdy jest ona pozytywna, może rozpocząć pracę w firmie.