Wiadomości

  • 27 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 364

Palenie papierosów przez licealistów a zgubne skutki tego nałogu

Materiał partnera:

Nałóg tytoniowy dotyczy nie tylko w pełni dojrzałych ludzi, lecz także młodzież. Wielu z nich już w wieku licealnym, a nawet wcześniej pali papierosy. Sięganie po tę używkę w młodym wieku niesie za sobą bardzo poważne skutki. Jak zatem skutecznie przeciwdziałać temu nałogowi?

Silesia


Palenie tytoniu - powszechny nałóg u młodzieży



Od kilkunastu lat można zaobserwować bardzo niepokojący trend związany z paleniem papierosów przez bardzo młodych ludzi. Badania wskazują, że aż 90 procent nastolatków sięga po pierwszego papierosa przed ukończeniem 21 lat, natomiast aż 60 procent czyni to jeszcze przed ukończeniem 14 - go roku życia.

Znacznie wcześniej zaczynają palić kobiety, niż mężczyźni. Uczennice szkół średnich palą 2,5

krotnie częściej niż uczniowie. Chęć zapalenia pierwszego papierosa jest wynikiem wielu czynników środowiskowych oraz rodzinnych. Zjawisko to jest bardzo niepokojące, gdyż nałóg ten wywołuje u młodych ludzi bardzo negatywne skutki.

Jak działają papierosy na młody organizm?



U młodych osób istnieje znacznie większego ryzyko uzależniania od nikotyny, niż w pozostałych grupach wiekowych. Młode organizmy są także znacznie bardziej narażone na niepokojące objawy ze strony układu nerwowego. Młodzi palacze borykają się często ze zmianami nastroju, problemami ze snem, pogorszeniem pamięci oraz problemami z przyswajaniem wiedzy. Co więcej nałogowo palący nastolatkowie częściej chorują na infekcje układu oddechowego oraz posiadają gorszą wydolność fizyczną, niż ci, którzy nie sięgają po tytoń.

Nałóg ten przyczynia się również do zaburzeń układu hormonalnego, co ma bardzo istotne znaczenie w okresie dojrzewania. Osoby sięgające w młodym wieku po papierosy są niestabilne emocjonalnie i w związku z tym są narażone na depresję. Nikotyna wywołuje bowiem trwałe zmiany w ośrodkach neuronalnych w poszczególnych obszarach mózgu, tj: w jądrze półleżącym, ciele migdałowatym oraz przyśrodkowej korze przedczołowej, które to są odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności oraz emocji.

Jak przeciwdziałać paleniu papierosów u nastolatków?



Mając na uwadze zgubne skutki palenia papierosów, każdy rodzic powinien dołożyć wszelkich starań, aby ustrzec swe dorastające dziecko przed tym niebezpiecznym nałogiem. W celu zapobiegania uzależnieniu potrzebna jest powszechna edukacja na temat szkodliwości tego nałogu oraz jego negatywnych skutków na rozwój intelektualny.

Niezwykle ważne jest to, aby nie nakładać zbyt restrykcyjnych kar na dziecko, gdyż mogą one wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie z nim spokojnych rozmów oraz wspieranie wówczas, gdy nastolatek chce zerwać z nałogiem. Obecnie na rynku farmaceutycznym jest dostępnych mnóstwo środków pomagających skutecznie zerwać z nałogiem. Pośród wielu z nich można wymienić tabletki o nazwie Recigar - https://recigar.pl/. Dzięki nim można skutecznie rzucić palenie i ustrzec się od wielu poważnych chorób.