Wiadomości

  • 5 maja 2022
  • wyświetleń: 5998

Podczas prac ziemnych odnaleziono niewybuch. Ewakuowano 11 osób

W poniedziałek, 2 maja wieczorem przy ul. Słowiczej w Czechowicach-Dziedzicach podczas prac ziemnych został odnaleziony niewybuch z okresu II wojny światowej. Konieczna była ewakuacja 11 osób.

Niewybuch z czasów II wojny światowej - zdj. ilustracyjne
Niewybuch z czasów II wojny światowej - zdj. ilustracyjne · fot. KMP Bielsko-Biała


- 35-latek podczas prac budowlanych natrafił na przedmiot wyglądający jak pocisk. Po przybyciu na miejsce policyjnego pirotechnika z bielskiego wydzialu prewencji potwierdził on, że jest to pocisk moździerzowy z okresu II WŚ. Konieczna była ewakuacja 11 osób z 4 położonych w zasięgu rażenia pocisku posesji. Mundurowi zabezpieczyli teren, a niebezpieczne znalezisko zostało przekazane saperom z gliwickiej jednostki wojskowej - poinformował asp. szt. Roman Szybiak z KMP w Bielsku-Białej.

Niewybuch z czasów II wojny światowej - zdj. ilustracyjne
Niewybuch z czasów II wojny światowej - zdj. ilustracyjne · fot. KMP Bielsko-Biała


Policjanci apelują: "Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom policję!". - Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Dyżurny jednostki Policji na terenie, której ma miejsce zdarzenie, o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach, którzy niezwłocznie odbierają zabezpieczone niewypały - tłumaczą mundurowi.

Niewybuchy z czasów II wojny światowej
Niewybuchy z czasów II wojny światowej - zdj. ilustracyjne · fot. KMP Bielsko-Biała


- Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów - przypominają stróże prawa.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.