Wiadomości

  • 11 maja 2022
  • 15 maja 2022
  • wyświetleń: 7344

W 2023 roku PG Silesia chce wydobyć 2 mln ton węgla

PG Silesia chce wydobyć i sprzedać w 2022 roku 1,6 - 1,8 mln ton węgla, a w 2023 roku - ponad 2 mln ton - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl Marcin Sutkowski, prezes czechowickiego zakładu. Sutkowski skomentował także wyniki kopalni za ubiegły rok i opowiedział o planach zakładu do 2044 roku.

pg silesia kopalnia
W 2023 roku PG Silesia chce wydobyć 2 mln ton węgla · fot. mp / czecho.pl


- W zeszłym roku mierzyliśmy się z rozkręconym procesem zamykania kopalni. Każdy kto ma wyobraźnię, wie o jak tytanicznej pracy do wykonania mówię, gdzie wszystkie zębatki skomplikowanej machiny nastawione były na jej wyłączenie, poczynając od 8-miesięcznego okresu braku robót przygotowawczych, poprzez rozluźnienie i zwalnianie się pracowników, aż po wygaszanie procesów systemowych. Ale udało się - podkreślił Marcin Sutkowski w rozmowie z portalem netTG.pl.

Jak dodał, udało się zawrócić firmę z tej drogi. - Wznowiliśmy niezbędne procesy i prace, pomimo naturalnej i potrzebnej redukcji zatrudnienia, która miała miejsce głównie w obszarze administracyjnym i powierzchni. Cały czas poszukujemy do pracy górników pod ziemią oraz oferujemy im świetne i bezpieczne warunki pracy i płacy. W naszej kopalni jest stosunkowo niska temperatura, mniej metanu i nie ma tąpań. Udało się zredukować koszt o około 80 mln zł i zwiększyć przychody o około 40 mln zł, pomimo niesprzyjającej, w pierwszych 3 kwartałach 2021, sytuacji rynkowej - dodał Sutkowski w rozmowie z dziennikarzami Trybuny Górniczej.

Na minus Sutkowski zaliczył niższą od planowanej produkcję, w wysokości 1,25 mln ton węgla handlowego wobec planu wydobycia 1,4-1,5 mln ton. Jak zwrócił uwagę, niższa produkcja to przede wszystkim brak wcześniejszych inwestycji w 2020 roku, które musiano błyskawicznie nadrabiać w 2021 roku.

Czy z perspektywy zeszłorocznych dobrych wyników zakup kopalni okazał się trafioną inwestycją? - Oczywiście. Naszą decyzję zakupową oparliśmy o posiadane doświadczenie, które aktualnie wykorzystujemy, możliwość efektu synergii sprzętowo-produkcyjnej z Bumechem oraz przewidywany wzrost cen węglowodorów w wyniku odbudowywania się gospodarki światowej po pandemii, ale sytuacji cenowej węglowodorów, tak kosmicznej, która jest obecnie, nie przewidzieliśmy - stwierdził prezes PG Silesia w rozmowie z netTG.pl.

W wywiadzie opublikowanym na łamach portalu netTG.pl Sutkowski poinformował także, że zarząd kopalni Silesia podjął właśnie uchwałę wydłużającą plan pracy kopalni do roku 2044. - Posiadane zasoby możliwe do wydobycia nawet bez koncesji dankowickiej to ponad 32 mln ton, zaś przy zastosowaniu kompleksu strugowego, wliczając pokłady niskie, jest to ponad 41 mln ton. Z Dankowicami łącznie możemy wydobyć do 50 mln ton do roku 2044, co daje ponad 2 mln ton rocznie produkcji - zwrócił uwagę.

Pełną treść wywiadu portalu netTG.pl z Marcinem Sutkowskim, dyrektorem PG Silesia, można przeczytać tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: nettg.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj