Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2022
  • wyświetleń: 7733

Unikalne reportaże z pożaru i odbudowy Rafinerii Nafty

W środę, 25 maja na portalu czecho.pl opublikowaliśmy fragment reportażu z 1971 roku dotyczącego Orkiestry Kolejarzy z Czechowic-Dziedzic. W serwisie "Rekonstrukcja Cyfrowa TVP", skąd pochodzi nagranie, możemy obejrzeć także dwa inne, unikalne nagrania: z pożaru czechowickiej Rafinerii Nafty oraz jej odbudowy.

Unikalne reportaże z pożaru i odbudowy Rafinerii Nafty
Unikalne reportaże z pożaru i odbudowy Rafinerii Nafty · fot. Rekonstrukcja Cyfrowa TVP


Pierwszy z reportaży trwający 10 minut, to swego rodzaju podsumowanie akcji gaśniczej pożaru, do którego doszło w czerwcu 1971 roku. Możemy zobaczyć w nim unikalne zdjęcia nie tylko z walki z żywiołem, ale także ścisłego centrum Czechowic-Dziedzic.

- Reportaż z akcji ratowniczej - pożaru w rafinerii w Czechowicach obrazki płonących zbiorników rafinerii, gaszenie pożaru 26 czerwca 1971 roku w godzinach wieczornych nad Czechowicami przeszła silna burza. Trzeci piorun uderzył w zbiornik ropy naftowej okolicznej rafinerii. W sekundzie kilka tysięcy ton paliwa wybuchło, rozświetlając niebo żółto - pomarańczową łuną. Opadając na ziemię, nafta zapalała ludzi, samochody i zalewała wszystko, co było w jej zasięgu. Na widok słupa ognia w kierunku zakładu ruszyły załogi okolicznych straży pożarnych, rozpoczynając dramatyczną walkę o życie ocalałych! Łącznie w katastrofie śmierć poniosło trzydzieści siedem osób, a ciężko poparzonych było ponad sto osób - czytamy w opisie nagrania, które dostępne jest tutaj.

Drugie z nagrań, które dostępne jest tutaj, do fragment Dziennika Telewizyjnego, w którym poinformowano o trwającej odbudowie Rafinerii Nafty po pożarze. - Pożar w rafinerii ogromnie wstrząsnął całą Polską, a przede wszystkim branżą rafineryjną. Po wydarzeniach z czerwca 1971 roku nastąpił ciężki, wielomiesięczny czas odbudowy. Zakres rzeczowy odbudowy podzielony był na dwa zadania odbudowę obiektów na terenie rafinerii wraz z poprawą poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz budowę parku zbiorników do magazynowania ropy w nowej lokalizacji - czytamy w opisie tego nagrania.

- Terminy zakończenia tych działań były nadzwyczajnie krótkie. Realizacja pierwszego etapu, tj. oddanie do eksploatacji węzła wraz z systemem rurociągów i centralną pompownią, zakończyła się 15 września 1971 roku. Kolejne dwa miesiące były czasem realizacji drugiego etapu prac związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi. Równolegle były prowadzone prace poza terenem rafinerii - budowa nowego parku zbiorników do magazynowania ropy. Generalnymi wykonawcami tych prac były przedsiębiorstwa Mostostalu z Zabrza, Płocka oraz Będzina. Zbiorniki zbudowano w rekordowym czasie 43, 50 oraz 66 dni. Inwestycja została zakończona sukcesem - dodają autorzy reportażu.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj