czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 maja 2022
  • wyświetleń: 2118

[FOTO] Delegacja czechowickich harcerzy ZHR na Monte Cassino

Ponad 100 harcerek i harcerzy pełniło służbę podczas obchodów 78. rocznicy bitwy o klasztor Benedyktynów na Monte Cassino. Wśród nich byli członkowie czechowickiego hufca ZHR, którzy w mediach społecznościowych podsumowali swój wyjazd.

Delegacja czechowickich harcerzy ZHR na Monte Cassino · fot. Facebook / ZHR Czechowice-Dziedzice


Wyjazd harcerzy z całej Polski, w których wzięło udział trzech członków czechowickiego hufca ZHR, odbył się dla uhonorowania polskich bohaterów poległych podczas wyzwalania Włoch. Harcerze i harcerki podjęli wyprawę śladami 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Dwa autokary - północny i południowy miały do pokonania po 1900 km. Uczestnikami wyprawy byli przede wszystkim wędrownicy i wędrowniczki, dla których służba jest jedną z najlepszych form harcerskiego wyrobienia.

Jak informuje Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, głównym celem wyjazdu było pełnienie służby i udział w uroczystościach rocznicowych bitwy o Monte Casino. Harcerze i harcerki udzielali pierwszej pomocy, roznosili wodę, pełnili rolę adiutantów uczestników bitwy oraz pełnili wartę honorową. Służba oraz żywe spotkanie z historią miało miejsce również w Bolonii, Loretto, Asyżu, Piedimonte San Germano oraz Rzymie.

Wyprawa zorganizowana została przez Organizację Harcerzy ZHR w 78.rocznicę bitwy oraz 130 rocznicę urodzin gen. Andersa, bowiem 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Andersa zdobył Monte Cassino oraz znajdujący się na wzgórzu klasztor benedyktynów. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w wyjeździe wzięło udział trzech harcerzy hufca ZHR z Czechowic-Dziedzic, którzy na oficjalnym profilu hufca na Facebooku relacjonowali swoja wyprawę. Czechowiczanie odwiedzili takie miejsca, jak sanktuarium w Loretto, Asyż, czyli miejsce pochodzenia świętego Franciszka, a także Rzym.

17 maja harcerze z Czechowic-Dziedzic spędzili na monte Cassino. - Na początku odwiedziliśmy cmentarz poległych Polskich Żołnierzy na Ziemi Włoskiej, dowiedzieliśmy się sporo cennych informacji z mini muzeum. Następnie wyruszyliśmy razem w wędrówkę na wzgórze "593" zwiedzając przy okazji w pobliżu pomniki upamiętniające walczących Polaków. Na zakończenie udaliśmy się do klasztoru, w którym zostaliśmy ciepło przyjeci przez mieszkające tam zakonnice. Wracając uczestniczyliśmy w ceremonii wręczenia Orderów, Dyplomów i podziękowań dla kombatantów w miejscowości Piedimonte San Germano. Gościli tam ambasadorzy z Polski, władze miasta, i inni obywatele związani z obchodami. Nie zabrakło też obecności TVP oraz lokalnej prasy. Dzisiejszy dzień był bardzo intensywny ale jak najbardziej udany - relacjonuje zwiadowca Miłosz.

Ostatnie dni harcerze spdzili na delegacji na Monte Cassino, gdzie wręczali kwiaty pod pomnikami nieopodal miejsc, gdzie odbywały się bitwy. Uczestniczyli także w ceremonii wręczenia orderów i podziękowań za służbę.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.