Wiadomości

  • 7 czerwca 2022
  • wyświetleń: 853

Faktoring sposobem na elastyczne finansowania

Materiał partnera:

Faktoring to finansowa usługa dla firm, zapewniająca przedsiębiorstwu elastyczne finansowanie bieżącej działalności. Innymi słowy, zapewnia płynność finansową, co jest fundamentem każdej firmy, stanowiącą o jej być czy nie być. Z tego powodu faktoring jest rozwiania godnym uwagi przedsiębiorcy.

Linkhouse


Na czym polega faktoring?Nie jest to rozwiązanie powszechnie znane, dlatego nie jedna osoba zadaje sobie pytanie, faktoring co to jest? W największym skrócie faktoring jest wykupywaniem faktur z odroczonym terminem płatności przez instytucję finansową. Wygląd to tak: przedsiębiorstwo przedstawia swojemu klientowi fakturę z odroczonym terminem, ale kiedy widzi, że nie może jednak czekać na gotówkę, przekazuje taką fakturę do firmy faktoringowej, która spłaca kwotę faktury i sama staje się wierzycielem odbiorcy, czekając na zapłatę do terminu płatności.

Faktoring to rozwiązanie, które mogą wykorzystywać zarówno duże korporacje, jak i małe jednoosobowe działalności gospodarcze. Warunkiem skorzystania przez firmę z faktoringu jest prowadzenie sprzedaży (towarów lub usług) z odroczonym terminami zapłaty. Przy czym faktoringiem będą mogli pozostać objęci wyłącznie wiarygodni odbiorcy - zweryfikowani i zaaprobowani przez faktora.

Faktoring cichy dla wymagającychSwego rodzaju wadą faktoringu jest to, że trzeba powiadomić kontrahenta o przeniesieniu wierzytelności, co oznacza, że płatność musi dokonać teraz na konto instytucji finansowej, a nie wystawcy faktury. Dla niektórych firm takie rozwiązanie bywa kłopotliwe i nie chcą informować kontrahentów, iż zdecydowali się skorzystać z faktoringu. Rozwiązaniem będzie tu jednak cichy faktoring pozwalający zachować pełną dyskrecję, co do użytego instrumentu finansowego.

W cichym faktoringu kontrahent opłaci fakturę w ten sposób jak do chwili obecnej, a to przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu środków instytucji finansowej. Skutkiem tego faktoring cichy jest dla firm faktoringowych ryzykowny. Ponieważ instytucja finansowa nie ma możliwości zweryfikowania transakcji i skontrolowania, czy wierzytelność de facto istnieje. Z tego względu pojawia się komplikację w dostępie do tego rodzaju usługi, skoro firma faktoringowa może opierać się tylko i wyłącznie na ocenie wypłacalności przedsiębiorcy. Dlatego firmy ze wpisami w BIG tudzież z zaległościami w ZUS lub US mają małe szanse na skorzystanie faktoringu ukrytego.

Jak znaleźć odpowiedni faktoring?Żeby uzyskać decyzję instytucji finansowej, firma musi przekazać dane dotyczące prowadzonej działalności oraz standardowe informacje o kondycji ekonomicznej. Firmy faktoringowe przed nawiązaniem współpracy analizują czy przedsiębiorstwo spełnia różne wstępne kryteria i tak np. jedne instytucje oferują faktoring tylko dużym firmą, a inne świadczą usługi małym przedsiębiorcą. Aby ułatwić sobie poszukiwanie faktoringu, można porównać i sprawdzić różne oferty w serwisie FAKTORINGoferty.pl

Faktoring jest atrakcyjnym, jakkolwiek wielowymiarowym produktem finansowym. Efektem, czego jest duża rozmaitość wśród propozycji firm faktoringowych. Każda oferta musi być rozpoznana indywidualnie z uwzględnieniem właściwość prowadzonej działalności gospodarczej jak i potrzeby firmy. Wówczas będzie można wybrać ofertę, która w najlepszy sposób spełni oczekiwania przedsiębiorstwa.