Reklama

Wiadomości

  • 3 czerwca 2022
  • 27 czerwca 2022
  • wyświetleń: 6409

[WIDEO, FOTO] II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"

Powróciły Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"! Tegoroczna impreza trwała aż trzy dni - między 24 a 26 czerwca, a za współorganizację odpowiadały miasta Pszczyna oraz Tychy. Konkursowe loty odbywały się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski.Pierwszy dzień zawodów balonowych nie wyglądał tak, jak sobie to wymarzyli organizatorzy. Mimo ładnej pogody piątkowy wieczór zaczął się i skończył na prezentacji dwóch balonów z przybyłych około dwudziestu. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne załogi nie zdecydowały się na nadmuchanie swoich balonów. Zawody, w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego otworzył dyrektor organizator Ars Cameralis Marek Zieliński. Władze miasta Tychy reprezentowali: przewodnicząca Rady Miasta Barbara Konieczna, oraz I Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Maciej Gramatyka.

W tym roku w ramach zawodów zaplanowano cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Niestety w Tychach niedzielne popołudniowe loty, ze względu na pogodę i warunki atmosferyczne zostały odwołane.

II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / czecho.pl


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów o świcie z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. wpk / pless.pl


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - 25.06.2022 r. · fot. Krzysztof Wobik


Trasa przelotu i konkurencje były ogłaszane przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków pogodowych. Dodatkową atrakcją zawodów były gale balonowe, podczas których zostali ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. W trakcie tego niezwykłego widowiska czasze balonów zostały oświetlone ogniem palników, a balony zamieniały się w olbrzymie lampiony, które rozświetlały niebo.W tym roku w zawodach brało udział 20 załóg balonowych, które zmierzyły się w kilku konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. "pogoń za lisem" i zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego "krzyżem".

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - Tychy - 24.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior


II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego w Tychach - 26.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Aż trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w zakończonych zawodach balonowych stanął aktualny wicemistrz Polski Tomasz Filus, reprezentujący Wrocławski Klub Balonowy. On też został najlepszym zawodnikiem niedzielnych zawodów. W przekroju całej rywalizacji na drugim miejscu uplasował się Kacper Pudło z Mościc, trzeci był Litwin Vitas Kerdokas z Wilna.

Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów była pogoda, a jednym z kluczowych elementów - wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmowała ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczynały rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2-3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół - podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie - jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu.- To już druga edycja tych zawodów, które powoli stają się stałym punktem kalendarza wydarzeń upamiętniających Powstania Śląskie. Bardzo się cieszę, że samorządy miasta Tychy, pan prezydent Andrzej Dziuba i Pszczyny, pan burmistrz Dariusz Skrobol przyjęli zaproszenie do współpracy. Chcieliśmy w ten dość oryginalny sposób nie tylko uczcić powrót Śląska do Macierzy, ale także stworzyć wydarzenie służące integracji lokalnej społeczności. I tak też się stało, frekwencja jest naprawdę spora, pogoda dopisała - podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

- Już samemu momentowi startu towarzyszyły wielkie emocje i ogromne zainteresowanie. To duża satysfakcja, że mogliśmy gościć tak kapitalne wydarzenie - mówił Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.- W sposób nietuzinkowy, bardzo oryginalny świętujemy powrót części Górnego Śląska do Macierzy, przy czym sama impreza ma ogromny wymiar integracyjny. To rzeczywiście bardzo atrakcyjne widowisko, którego nie zobaczymy na co dzień - dodał prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Organizatorem zawodów byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.

Program przedstawiał się następująco:

24 czerwca / piątek / Tychy

  • 21:00 → Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby.


25 czerwca / sobota / Pszczyna

  • 05:30 - Pierwszy lot konkursowy
  • 18:30 - Drugi lot konkursowy
  • 21:00 - Gala balonowa / zakończenie zawodów


26 czerwca / niedziela / Tychy

  • 05:30 - Trzeci lot konkursowy
  • 18:30 - Czwarty lot konkursowy
  • 21:00 - Gala balonowa / zakończenie zawodów

ar, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.