czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1282

[FOTO] Działacze LMiR z wizytą u wojewody śląskiego

9 czerwca w Katowicach odbyło się spotkanie Prezesa Okręgu LMiR w Bielsku-Białej Edwarda Szpoczka w towarzystwie Skarbnika Okręgu Marii Bartoszek z I Wicewojewodą Śląskim Janem Chrząszczem. Podczas spotkania samorządowcowi został wręczony "Medal 100-lecia LMiR".

Reklama

Działacze LMiR z wizyta u wojewody śląskiego - 9.06.2022 · fot. Edward Szpoczek


Podejmując "Uchwałę z dnia 12 listopada 2018 roku o ustanowieniu roku 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej" Senat RP nie mógł przewidzieć, że obchody 100-lecia tego Stowarzyszenia będą 
z różnych przyczyn, szczególnie pandemii, trwały kilka lat. Dzięki temu wiedza o istnieniu 
i działalności Ligi na rzecz Narodu i Państwa mogła mocniej zakorzenić się w świadomości społecznej.

Jednym z ostatnich już akordów uroczystego świętowania było spotkanie Prezesa Okręgu LMiR w Bielsku-Białej Edwarda Szpoczka w towarzystwie Skarbnika Okręgu Marii Bartoszek z I Wicewojewodą Śląskim Janem Chrząszczem 9 czerwca 
w Katowicach, podczas którego został mu wręczony "Medal 100-lecia LMiR". Na wniosek 
Edwarda Szpoczka  przyznał go Prezes LMiR kpt.ż.w. dr Andrzej Królikowski - za wieloletnie wspieranie realizacji celów i zadań Statutowych Ligi. Uhonorowany mieszkaniec Bielska-Białej pełniący urząd w Katowicach niejako symbolicznie łączy Ligowe środowiska Podbeskidzia i Śląska. Odegrały one ważną rolę przed 100-laty w walce o powrót Górnego Śląska do Macierzy, poświęcały zdrowie i życie podczas okupacji niemieckiej i w okresie zniewolenia komunistycznego oraz uczestniczyły w tworzeniu suwerennej Ojczyzny w latach 80-tych ub. wieku.

W trakcie spotkania była okazja, by rozmawiać o dotychczasowych sukcesach w budzeniu świadomości historycznej, patriotycznej i gospodarczej w oparciu o rzeki, jeziora i morze wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz o uczeniu ich umiejętnego korzystania z tych zasobów natury. Nie pominięto też trudności, jakie spotykają nauczyciele i opiekunowie Szkolnych Kół LMiR w tej pracy np. brak uznania ze strony przełożonych, mnożenie przepisów administracyjnych i biurokratycznych, brak wsparcia finansowego. To wszystko krępuje ich pomysłowość, spontaniczność, chęć szczerą i radość działania.

Goście przekazali materiały faktograficzne świadczące o trwałych związkach Podbeskidzia, w tym Czechowic-Dziedzic z Bałtykiem, które od lat 30-tych ubiegłego wieku umacnia LMiK, a obecnie LMiR. Zapewniwszy o gotowości dalszego współdziałania gospodarz obdarował obecnych filiżanką z limitowanej kolekcji "Niepodległość 1918-2018", unikatowym wyrobem stworzonym przez "Porcelanę Bogucice" oraz "Medalem - 100 lecie Powstań Śląskich".

Edward Szpoczek

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.