Wiadomości

  • 27 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1794

Opiekun medyczny: kurs czy szkoła policealna? Co lepiej przygotuje do zawodu?

Materiał partnera:

Opiekun medyczny to zawód XXI wieku. Stale podwyższająca się średnia wieku społeczeństwa sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników, którzy trudnią się tą profesją, ciągle wzrasta. Jak można zostać opiekunem medycznym? Czy do wykonywania tego zawodu można przygotować się na kursie, czy konieczne będzie ukończenie szkoły policealnej?

Silesia


Opiekun medyczny - szkoła policealna czy kurs?



Jeszcze do niedawna, kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu opiekuna medycznego można było uzyskać po ukończeniu odpowiedniego kursu. Od września 2021 roku nie ma już takiej możliwości. Opiekunem medycznym mogą zostać jedynie te osoby, które pomyślnie ukończą naukę w medycznej szkole policealnej, np. w Żaku: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekun-medyczny. Nauka trwa 1,5 roku i odbywa się w formie stacjonarnej. Tak więc, żeby zostać opiekunem medycznym, trzeba mieć wykształcenie średnie. Warto przy tym zaznaczyć, że do rozpoczęcia nauki nie jest wymagane posiadanie matury.

Jak zostać opiekunem medycznym?



Jak już powiedzieliśmy wcześniej, żeby zostać opiekunem medycznym, należy ukończyć policealną szkołę medyczną. Nie da się zdobyć zawodu opiekuna na drodze kursu. Warto przy tym zaznaczyć, że nauka w szkole policealnej odbywa się stacjonarnie, a nie zaocznie. Po ukończeniu nauki, kursanci otrzymują świadectwo MEN, a także certyfikat szkoły Żak. Podejście do zewnętrznego egzaminu i uzyskanie z niego pozytywnego wyniku, będzie stanowiło dodatkowe potwierdzenie zdobytych kwalifikacji.

Opiekun medyczny - kwalifikacje po szkole policealnej



Po ukończeniu medycznej szkoły policealnej, absolwenci mają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu. Na potwierdzenie przyswojonej wiedzy otrzymują kwalifikację MED.14, a więc Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej. To jednak nie wszystko. W toku nauki, kursanci mogą uzyskać dwa certyfikaty: Działanie systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w Polsce oraz Polskie normy sanitarno-epidemiologiczne.

Nowe kompetencje w zawodzie opiekuna medycznego



Opiekun medyczny to jeden z tych zawodów, który wymaga stałego poszerzania posiadanych kwalifikacji. W 2021 roku rozszerzono listę czynności, jakie może wykonywać opiekun medyczny. Na wspomnianej liście znalazły się takie czynności jak: pobieranie krwi, podawanie leków, które mają formę zastrzyków (np. insulina, heparyna) czy przeprowadzanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych w oparciu o metodę Hoppe’a. Rozszerzenie kompetencji opiekunów medycznych sprawiło, że osoby, które wykonują ten zawód, mogą przejąć część obowiązków, które do tej pory należały, chociażby do pielęgniarek.