czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 czerwca 2022
  • 3 lipca 2022
  • wyświetleń: 5003

[FOTO] 48. rocznica tragicznego wydarzenia w kopalni Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

We wtorek, 28 czerwca minęła kolejna, 48. już rocznica wybuchu metanu połączonego ze słabym wybuchem pyłu węglowego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Zdarzenie zabiło 34 i raniło 30 ludzi. Jak co roku zarząd kopalni wraz z przewodniczącymi organizacji związkowych i z udziałem władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w czechowickim zakładzie.

Reklama

48. rocznica tragicznych wydarzeń w kopalni Silesia - 28.06.2022 · fot. Michał Micorek


Kwiaty składali dyrekcja i kierownictwo kopalni: prezes Marek Celmer, wiceprezes Tomasz Dera, przewodniczący Rady Nadzorczej Marcin Sutkowski, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego Zbigniew Ciepliński; z-ca KRZG Piotr Kotzian, przewodniczący organizacji związkowych działających w kopalni, burmistrz Marian Błachut, z-ca Paweł Mrowiec, sekretarz miasta Marek Gazda. Warta honorowa - ratownicy PG SILESIA.

28 czerwca 1974 roku, w wyniku wybuchu metanu podczas rabowania ściany, a wskutek tego także pyłu węglowego, zginęło 34 górników, a rannych zostało 30. To nie jedyna tragedia, do której doszło w latach 70. w czechowickim zakładzie. 30 października 1979 roku w Silesii doszło do podziemnego pożaru, w wyniku którego śmierć poniosło - według różnych danych - 21 lub 22 górników.

Dla zachowania pamięci o pracownikach poległych m.in. w tych katastrofach w pobliżu bramy kopalni zbudowano pomnik.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj