Wiadomości

  • 8 lipca 2022
  • wyświetleń: 873

Jak tresować psa - bez stresu i z efektem

Materiał partnera:

Dobrze ułożony pies to taki, który reaguje na nasze polecenia. Taka reakcja to wynik szkolenia, ale także zaufania psa do jego właściciela. To właśnie on staje się przewodnikiem zwierzęcia

Linkhouse


Jak tresować psa - bez stresu i z efektem


Pies w domu to duża przyjemność i dużo radości. To także wysiłek związany z szeroko pojętą opieką nad zwierzęciem i jego wychowaniem. Gdy chcemy, by nasze relacje z psem pod jedynym dachem były komfortowe, musimy wytresować psa. A w tresurze chodzi o to, by stosować pozytywne metody i w ten sposób zdobyć zaufanie zwierzęcia. W ten sposób uda się nam wychować czworonoga, który będzie reagował na nasze polecenia, a jednocześnie będzie naszym oddanym towarzyszem. 


Szkolenie psa - po co jest potrzebne?


Szkoleniem psa można zająć się samemu, można też zapisać się wraz ze swoim podopiecznym na profesjonalne kursy. Z tej drugiej opcji korzystają osoby, dla których tresowanie psa jest poza ich chęciami, umiejętnościami czy cierpliwością  oraz właściciele ras psów powszechnie uznawanych za niebezpieczne. Należy zacząć  szkolić psa jak najwcześniej. Nie tylko dlatego, aby reagował na nasze komendy. Tresura potrzebna jest także po to, by zapewnić naszemu psu bezpieczeństwo - ważną kwestią jest to, żeby pies umiał się zachować prawidłowo na spacerze wśród innych psów. Gdy uda się nam wychować psa, unikniemy też niepotrzebnego stresu i niemiłych konsekwencji zdarzeń, podczas których nasz pupil może być zagrożeniem dla innych. Warto pamiętać o tym, że układanie psa to nie terror i stosowanie bodźców negatywnych. Jak już wcześniej wspomniano, mamy wzbudzić zaufanie psa warto więc stosować bodźce pozytywne. Takie jak pochwały czy nagrody.


 


Tresura psa od szczeniaka - od czego zacząć


Pierwsza kwestia, z jaką muszą się zmierzyć właściciele szczeniąt, to: jak oduczyć psa sikania. To właściwie premierowy milowy krok na długiej drodze, jaką jest szkolenie psów. Bardzo pomocne są w tej kwestii popularne maty https://pupilek.pl/pies/jak-nauczyc-psa-sikania-na-mate/. Młode psy wymagają także nauki chodzenia na smyczy. Najlepiej te umiejętność trenować w domu, przed pierwszymi spacerami. Nie powinny to być długie ćwiczenia, które znudzą twojego psa. Warto zacząć od 5-minutowych lekcji. Warto też uczyć szczeniaka prawidłowych reakcji na komendy: "zostań", "siad" czy "idziemy". Ważne jest, by za każdym razem, gdy pies prawidłowo wykona zadanie, pochwalić go. Tylko w ten sposób uda się nam wyszkolić psa i wzbudzić jego zaufanie.


Wyszkolenie psa to dużo cierpliwości ze strony właściciela. I również duża radość z osiąganych efektów. Warto również pamiętać o tym, że psy dobrze ułożone to psy, którym zapewniamy bezpieczeństwo.