Wiadomości

  • 20 lipca 2022
  • wyświetleń: 620

Obróbka na frezarkach CNC

Materiał partnera:

Zależnie od oczekiwanych rezultatów frezarki CNC mogą korzystać z różnych narzędzi - frezów, wierteł, gwintowników, rozwiertaków, ale obecnie sporą część produkcji przejmują głowice wyposażone w płytki frezarskie, które są najbardziej ekonomicznym sposobem usuwania materiału. Nie wszystkie płytki frezarskie są jednak identyczne - zależnie od potrzeb i zastosowanej technologii będzie różnił się ich kształt, wielkość, geometria czy ilość krawędzi skrawających, i o tych różnicach dzisiaj chcę kilka słów napisać.

Linkhouse


Najczęściej stosowaną geometrią, którą mogą posiadać płytki frezarskie są tzw. płytki styczne, które w trakcie pracy utrzymują 90 stopni do płaszczyzny XY frezarki CNC, co pozwala na wygodną pracę w głąb, a w niektórych sytuacjach nawet wykańczanie niskich powierzchni. Popularna geometria płytek stycznych to APKT - posiadają one 2 krawędzie skrawające, są stosunkowo tanie (jak np. płytki frezarskie firmy Groth kosztujące od 2.40eur/szt.) i jeżeli mają być jedynymi płytkami w danej produkcji, to zwykle będą najlepszym wyborem.

Jeżeli mamy do usunięcia dużo materiału poprzez operację planowania, to frezarki CNC najwydajniej zrobią to dedykowanymi płytkami, np. płytki frezarskie SNMX które w firmie Abplanalp kosztują od 5.47eur/szt. ale posiadają 4 krawędzie, co oznacza, że ich cena nie różni się od APKT mimo tego, że pozwalają na znacznie bardziej wydajną obróbkę, a przy okazji krawędź 45 stopni pozwala na skrawanie dużych faz.

Dużą popularnością cieszą się też płytki frezarskie do głowic wysokoposuwowych (potocznie highfeedowych) - pozwalają one na pracę na bardzo dużych posuwach (około dziesięciokrotnie większych niż głowice standardowej geometrii), ale frezarki cnc pracują wtedy na zmniejszonych głębokościach - około pięciokrotnie. W dalszym ciągu z prostej matematyki wynika, że przyśpieszenie obróbki jest około dwukrotne, czyli zaoszczędzamy około 50% czasu. Płytki frezarskie Groth SDMT i SDMW w cenie od 2.63eur. są tutaj oczywistym wyborem, bo za tak niską cenę uzyskujemy 4 krawędzie skrawające, co jeszcze zmniejsza koszt produkcji.