Wiadomości

  • 25 lipca 2022
  • wyświetleń: 558

Biura rachunkowe. Jaki jest koszt usług księgowych?

Materiał partnera:

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Przemawia za tym możliwość skorzystania z usług doświadczonych specjalistów, a także optymalizacja kosztów firmowych. Jaki jest obecnie koszt usług księgowych i od czego zależeć będzie cena zaproponowana przez biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe. Jaki jest koszt usług księgowych?


Ile trzeba zapłacić za usługi biura rachunkowego?Biura księgowe na ogół nie podają do wiadomości klientów sztywnych cenników, które stanowiłyby jakiś punkt wyjścia czy odniesienia. Na próżno szukać więc propozycji cenowych, bez wcześniejszego skonsultowania się z osobą prowadzącą biuro rachunkowego. Niemniej jednak większość tego typu podmiotów gospodarczych podaje tak zwane ceny minimalne, rzadziej natomiast spotyka się widełki cenowe, czyli kwotę minimalną oraz maksymalną. Jeśli chodzi o prowadzenie księgowości uproszczonej, czyli rozliczanie osób, będących na ryczałcie bądź zobowiązanych do ewidencjonowania operacji w księdze przychodów i rozchodów, ceny zaczynają się mniej więcej od 200 zł netto miesięcznie. Nieco wyższe stawki obowiązują w przypadku osób, prowadzących pełną księgowość. Przedsiębiorcy muszą wtedy liczyć się z wydatkiem od 490 zł miesięcznie netto. Różnice w podstawowych cenach wynikają z faktu, iż prowadzenie księgowości uproszczonej wymaga znacznie mniejszych nakładów pracy w porównaniu do pełnej rachunkowości.

Od czego zależy cena usług księgowych?Ceny proponowane przez biura rachunkowe nie są jednolite i zależeć będą od wielu czynników. Wśród nich najważniejsze to:

  • ilość dokumentów księgowych,
  • wielkość zatrudnienia,
  • rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej,
  • skala, w jakiej prowadzi się działalność.


Ustalając cenę, określa się przede wszystkim nakład pracy, jaki trzeba włożyć w rozliczenie konkretnej jednostki. Bardzo istotne jest także środowisko, w jakim działa firma - inaczej księgowane są dokumenty krajowe, inaczej natomiast należy podejść do dokumentacji zagranicznej. Ostateczna kwota może zależeć też od tego, czy klient jest płatnikiem podatku VAT oraz czy rozlicza się z niego jedynie w Polsce, czy także zagranicą. Co ważne, klienci, którzy korzystają z większej liczby usług oferowanych przez biuro rachunkowe, zazwyczaj mogą liczyć na zniżkę. Przykładowo, sumarycznie zapłacą mniej, jeśli zdecydują się w jednym miejscu prowadzić księgowość, a także kadry i płace. Ponadto, niektóre usługi, takie jak profesjonalne doradztwo księgowe, zwykle są w cenie pakietu podstawowego. W praktyce oznacza to, że klient może bezpłatnie uzyskać cenną poradę z zakresu prowadzenia księgowości czy rozliczeń finansowych.

Jak ustalić cenę usług księgowych?Cena usług księgowych zawsze ustalana jest w sposób indywidualny, mając na uwadze specyfikę konkretnej firmy. Dlatego też jedynym sposobem, aby zapoznać się z pełną ofertą cenową, jest umówienie się na spotkanie z właścicielem biura rachunkowego. Podczas spotkania zostaną omówione wszelkie kwestie, dotyczące prowadzenia księgowości firmy. Właściciel zaproponuje także cenę usług księgowych, która dopasowana będzie do klienta, jego potrzeb oraz możliwości. Choć każde biuro rachunkowe oferuje nieco inne ceny, należy pamiętać, że w tym przypadku nie zawsze taniej znaczy lepiej. Cena usług księgowych powinna być optymalna, co oznacza, że z jednej strony nie może wychodzić poza możliwości finansowe przedsiębiorców, z drugiej strony musi być adekwatna do nakładów pracy oraz wiedzy, jaką muszą dysponować pracownicy, aby móc profesjonalnie rozliczać swoich klientów.