Wiadomości

  • 28 lipca 2022
  • wyświetleń: 920

Jak oszczędzać na zakupach w czasie inflacji?

Materiał partnera:

Bardzo dobrym źródłem wiedzy o cenach zarówno artykułów spożywczych, jak i przemysłowych są gazetki promocyjne. Z problemem rosnących cen borykamy się w Polsce od kilku miesięcy. Wystarczy wybrać się do sklepu po codzienne zakupy, aby przekonać się, że inflacja jest naprawdę bardzo wysoka. Rozsądne zarządzanie domowym budżetem staje się więc zadaniem niezwykle ważnym. Wspomniane już gazetki promocyjne mogą konsumentów bardzo skutecznie wspierać w szukaniu oszczędności.

Jak oszczędzać na zakupach w czasie inflacji?


Czym jest inflacja?O inflacji słyszymy od kilku miesięcy na każdym kroku. Czym ona jednak jest? Inflacja to nic innego jak wzrost cen, który powoduje spadek siły nabywczej pieniądza. W efekcie za tę samą sumę pieniędzy można kupić znacznie mniej. Czynników, które wywołują inflację jest wiele. Jednym z nich są ceny surowców - szczególnie energetycznych. Ich wzrost powoduje, że koszty produkcji stają się wyższe, co przekłada się na ceny towarów. W efekcie konsumenci muszą zapłacić więcej.

Przyczyną wysokiego poziomu inflacji może być także wzrost popytu albo konieczność finansowania deficytu budżetowego. Ponadto przyczyną inflacji może być nieurodzaj. Skutkiem nieurodzaju jest niedobór produktów rolnych na rynku. Jednym z czynników inflacji jest także zwiększeni podaży pieniądza na rynku poprzez ich emisję przez bank centralny. Na skutek rosnących cen - na początku lipca GUS podał, że inflacja w Polsce w czerwcu wyniosła 15% - konsumenci zaczynają szukać oszczędności. Podczas codziennych zakupów rezygnują z zakupu droższych produktów, wybierają te tańsze. W podejmowaniu dobrych decyzji zakupowych bardzo pomocne okazują się gazetki promocyjne. Wystarczy je regularnie przeglądać, aby na zakupach nie tylko podstawowych produktów sporo zaoszczędzić.

Czym są gazetki promocyjne?Gazetki promocyjne to bardzo skuteczny sposób dotarcia do klienta. Po raz pierwszy gazetki promocyjne zostały w Polsce wydane w 1996 roku. Ich wydanie wiązało się z otwarciem pierwszego w naszym kraju hipermarketu należącego do popularnej francuskiej sieci. Obecnie gazetki promocyjne są wydawane przez wszystkie sieci handlowe. Wydają je także dyskonty. Dla klientów są one doskonałym źródłem informacji o produktach, które w danym sklepie sprzedawane są w bardzo atrakcyjnych, znacznie niższych cenach. Każda gazetka promocyjna może składać się z kilku albo kilkunastu stron. Za pośrednictwem gazetki promocyjnej sklepy mogą prezentować klientom także swoje programy lojalnościowe i specjalne akcje promocyjne. Dla klientów liczy się też to, że gazetki promocyjne są dostępne za darmo. Są one wykładane na standach, które znajdują się przy wejściu do sklepu lub przy kasach. Ponadto kolportowane są do skrzynek na listy. Wydawane są raz w tygodniu albo raz w miesiącu.

W gazetkach promocyjnych prezentowane są bardzo różne kategorie produktów. Są wśród nich artykuły z bardzo różnych działów. W gazetkach prezentowane są artykuły spożywcze i przemysłowe, zabawki, kosmetyki, chemia gospodarcza. Są one prezentowane według poszczególnych kategorii produktowych. W gazetkach promocyjnych klienci znają też informacje o adresach sklepów oraz godzinach ich otwarcia oraz oczywiście o czasie trwania promocji. Dzisiaj gazetki promocyjne dostępne są nie tylko w wersji papierowej. Można je przeglądać także w wersji online. Gazetki promocyjne online dla klientów są jeszcze bardziej wygodne niż te papierowe. Mogą je bowiem przeglądać w dogodnym czasie i dowolnym miejscu, potrzebny jest jedynie dostęp do Internetu. Są one bardzo cennym, skutecznym narzędziem promocji przynoszącym obopólne korzyści.

Gazetki promocyjne online udostępniają nie tylko sklepy prowadzące sprzedaż przez Internet, ale także stacjonarne. Gazetki promocyjne zarówno papierowe, jak i online wydają dzisiaj sklepy spożywcze, meblowe, sportowe, drogerie, a nawet niektóre apteki. Warto pamiętać, że ceny w poszczególnych sklepach mocno od siebie się różnią. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, przeglądajmy gazetki promocyjne publikowane więcej niż przez jeden sklep. Da to możliwość porównania cen. W efekcie w jednym sklepie kupimy taniej na przykład cukier i mąkę, a w innym masło i olej.

oszczedzanie-na-zakupach


W jaki sposób gazetki promocyjne pomagają oszczędzać?Gazetki promocyjne są bardzo pomocne w planowaniu domowego budżetu. Dzięki nim można zrobić naprawdę spore oszczędności. Konsumenci, którzy widzą, że w danym tygodniu pewne artykuły spożywcze będą mogli kupić w znacznie niższych cenach, mogą przygotować tygodniowy jadłospis i na jego podstawie zrobić listę zakupów. Można także zrobić zapasy produktów, które mają długi termin przydatności do spożycia, jeśli są właśnie dostępne w promocyjnej, niższej cenie. Gazetki promocyjne zarówno w tradycyjnej papierowej wersji, jak i online są publikowane z dużym wyprzedzeniem. Ułatwia to planowanie zakupów w dłuższej perspektywie czasowej. Produkty, które znajdują się w gazetkach promocyjnych dobierane są z uwzględnieniem okresu, na jaki są przeznaczone. Oznacza to, że na przykład w sierpniu taniej sprzedawane są produkty niezbędne do szkoły.

Jak jeszcze można zaoszczędzić na zakupach?Gazetki promocyjne to tylko jeden, bardzo skuteczny sposób na to, aby w czasach rosnącej inflacji kupować taniej. Klienci, którzy chcą racjonalnie gospodarować domowym budżetem i na zakup nawet tych najbardziej podstawowych artykułów wydawać mniej, mają jeszcze szereg innych możliwości. Wiele sieci handlowych regularnie wprowadza na określony czas zniżki na daną grupę produktów. Okazją do zrobienia większych zakupów, ale jednocześnie do sporych oszczędności są akcje typu "3 w cenie 2" bądź "2 + 1 gratis". Warto też pamiętać o tym, że obecnie wiele cieszących się popularnością sieci handlowych oferuje masę produktów pod markami własnymi.

Marki własne tworzone są na potrzeby konkretnej sieci. Produkty pod markami własnymi wytwarzane są przez cenionych producentów. Pod względem jakości produkty te niczym nie różnią się od tych pod znanymi, popularnymi nazwami. Kosztują od nich jednak znacznie mniej. Osoby, które na zakupach chcą wydać mniej, powinny zwrócić uwagę na produkty, które znajdują się na najniższych lub najwyższych półkach. Większość drogich produktów w wielkopowierzchniowych sklepach wykładanych jest na półki, które znajdują się na wysokości oczu klientów. To celowy zabieg, gdyż większość osób kupuje intuicyjnie. Na najniższych i najwyższych półkach znajdują się produkty tańsze. Tańsze nie znaczy, że gorszej jakości. Od tych z półek na wysokości oczu odróżniają się one tylko niższą ceną.

Sposobem na oszczędzanie przy wysokiej inflacji jest także kupowanie produktów spożywczych, które mają już bardzo krótki termin przydatności do spożycia. Produkty te umieszczane są na ogół w dobrze oznakowanych lodówkach i półkach. Umieszczane jest w nich mięso, produkty mleczne, napoje i słodycze. Ceny produktów, którym kończy się termin ważności są obniżane o 70, czasem nawet o 80%. Minusem kupowania produktów z krótkim terminem ważności jest to, że trzeba je zużyć bardzo szybko. Wiele artykułów przemysłowych opłaca się kupować na wyprzedażach.