Wiadomości
- 22 sierpnia 2022
- wyświetleń: 17721
[FOTO] XX Święto Karpia Polskiego w Kaniowie za nami
W sobotę, 20 sierpnia na terenach rekreacyjnych w Kaniowie odbyło XX Święto Karpia Polskiego. Na wydarzenie zaprosili Stowarzyszenie Wędkarskie "Kaniowski Karp Królewski", Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie oraz LGR "Bielska Kraina".
- Nic nie jest w stanie pokonać królewskiego karpia z Kaniowa. Po przerwie powraca jeszcze smaczniejszy i odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Po raz dwudziesty obchodziliśmy w Kaniowie wyjątkowe i tak bardzo związane z naszą gminą święto - podkreślił Urząd Gminy Bestwina.
Dziedzictwo genialnego hodowcy i innowatora Adolfa Gascha w ten sposób trwa i jest popularyzowane w całym regionie. Choć od pamiętnych eksperymentów w gospodarstwie stawowym z siedzibą w kaniowskim dworze minęło ponad sto lat, karpie galicyjskie wciąż są chętnie hodowane, ulepszane, a przede wszystkim spożywane i to nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Już za czasów Gascha cieszyły się uznaniem w Niemczech, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych, Kaniów szczycił się renomą ośrodka wzorowego. Nie inaczej jest obecnie, to przecież najpiękniejsza wieś w województwie śląskim.
Karpiowe tradycje kontynuuje w Kaniowie Stowarzyszenie Wędkarskie "Kaniowski Karp Królewski" im. A. Gascha. Z okazji Święta Karpia w dniu 20 sierpnia Stowarzyszenie zorganizowało na terenie akwenu "Miasteczko" zawody, w których udział wzięło 74 wędkarzy.
Najlepszym wynikiem po zakończeniu zmagań mógł pochwalić się Adrian Michulec, na drugim stopniu podium stanął Przemysław Krywult, a na trzecim - Marcin Gawor. Zawody podsumowano w samo południe na terenach rekreacyjnych, udział w tej sympatycznej uroczystości wzięli m.in. wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, sołtys Kaniowa Marek Pękala i prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego Roman Sas.
Wraz z wędkarzami "Święto Karpia" współorganizuje Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie. W przedsięwzięcie włączyły się w tym roku liczne podmioty współpracujące. Patronat honorowy objęli wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i starosta bielski Andrzej Płonka; jak zwykle można było liczyć na Lokalną Grupę Rybacką "Bielska Kraina", wsparcie okazał sklep PSB "Mrówka" w Czechowicach - Dziedzicach.
Goście mogli wybierać spośród kilku stoisk gastronomicznych - największym powodzeniem cieszył się rzecz jasna kaniowski karp. Dla dzieci przewidziano dmuchane atrakcje, miłośnicy książek skorzystali z kiermaszu zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną - dochód przeznaczono na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom "Z Sercem na Dłoni".
Na przekór padającemu deszczowi, mocnym uderzeniem rozgrzał publiczność czechowicki zespół "Rocker Soul". Grupa odwołująca się do najlepszych tradycji muzyki rockowej rozpoczęła część artystyczną Święta Karpia w niezwykle energetyczny sposób, przygotowując uczestników na dalszą zabawę.
A było co oglądać i przy czym tańczyć: o to zadbali artyści z "Disco Polo Show" i znanego zespołu "Puls Music", a zwłaszcza kabaret OT.TO, niekwestionowana marka na polskiej scenie rozrywkowej. Któż nie zna piosenek "Wakacje", "Jak ja kocham cię", "Droga pani sąsiadko"? Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Andrzej Piekarczyk od razu znaleźli wspólny język z widownią, a żarty, tak jak bawiły w latach 90 - bawią w roku 2022.
W przerwie pomiędzy występami odbyła się część oficjalna - w jej trakcie zwycięzcy zawodów wędkarskich otrzymali z rąk wójta i sołtysa piękne statuetki w kształcie ryby. - Władze Stowarzyszenia "Kaniowski Karp Królewski" postanowiły również nagrodzić zasłużonych hodowców, tych, którzy przez lata prowadzili w Kaniowie czterohektarowe gospodarstwo rybackie. Trzeba bowiem wiedzieć, że po drugiej wojnie światowej, na skutek reformy rolnej, stawy mateczne karpia polskiego w Kaniowie zostały osuszone i rozparcelowane. Pozostał jedynie niewielki fragment, na którym prowadzono jeszcze hodowlę, w 2020 roku niestety zakończoną - zwrócił uwagę bestwiński Urząd Gminy.
Osoby wyróżnione podczas XX, jubileuszowego Święta Karpia Polskiego to: Tadeusz Bodzek, Kazimierz Dudziak, Edward Góra, Bogusław Górka, Franciszek Hamerlak, Erwin Iwanicki, Józef Jakubiec, Kazimierz Janik, Jerzy Kołodziejczyk, Józef Kóska, Dominik Malinowski, Tadeusz Maroszek, Waldemar Pindel, Stanisław Stwora, Mariusz Wojtuszek.
Gdy wszystkie nagrody już powędrowały we właściwe ręce, słowo do publiczności skierowali wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, sołtys Kaniowa Marek Pękala i prezes "Kaniowskiego Karpia Królewskiego" Roman Sas. Samorząd różnych szczebli reprezentowali także radny powiatu bielskiego Łukasz Pasierbek i radni gminy Bestwina - przewodniczący Jerzy Stanclik, Grzegorz Owczarz i Roman Pacyga.
Obszerną fotogalerię z XX Święta Karpia Polskiego można obejrzeć tutaj.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.