Wiadomości

  • 30 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 985

Przechowywanie ekogroszku: jak robić to prawidłowo?

Materiał partnera:

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy zazwyczaj regularnie palimy w piecu. Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach użytkowych, a tym samym sprawić, że domownicy będą czuli się dobrze, musisz zadbać o idealną temperaturę. Nowoczesne rozwiązania na rynku opałowym podążają w kierunku ekologii, a jednocześnie też optymalizacji kosztów. Mamy zatem dostęp do wielu rodzajów opału, jednak to ekogroszek od lat jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i stosunkowo tanich sposobów na ogrzewanie domu.

Ateno


Właściwości ekogroszkuJeżeli zależy Ci na wydajnym i ekologicznym zamienniku tradycyjnego węgla opałowego, ekogroszek będzie dobrym wyborem. Jest to paliwo stałe, wytwarzane z węgla kamiennego lub brunatnego, przeznaczone do pieców niskoemisyjnych. Duże bryły węgla są kruszone i przesiewane tak, aby uzyskać drobne ziarna. Jego najważniejsze właściwości to:
  • granulacja na poziomie od 5 do 25 mm,
  • zróżnicowana wartość kaloryczna i opałowa - im wyższy wskaźnik tym mniejsze jest zużycie ekogroszku,
  • spiekalność na poziomie jak najniższym dochodzącym do zera,
  • wilgotność poniżej 10%.


Ateneo


To wydajne i ekologiczne paliwo, jednak trzeba pamiętać, że jego wysoka kaloryczność zależy nie tylko od dobrej jakości. Wysoki współczynnik wilgotności znacząco obniża wartość opałową i świadczy o niewłaściwym magazynowaniu ekogroszku. Zastanawiasz się jak prawidłowo przechowywać ekogroszek? Poniżej opiszemy kilka cennych uwag.

Gdzie przechowywać ekogroszek?Niezależnie od tego czy decydujesz się na zakup ekogroszku w workach czy luzem, ogromne znaczenie ma miejsce, w którym będzie on składowany. Optymalnym miejscem jest ciepła i przewiewna kotłownia. Jednak nie każdy posiada kotłownie, która pomieści zapas opału na cały sezon.

Jeśli składujesz ekogroszek w pomieszczeniach zewnętrznych typu szopa lub komórka, to pamiętaj, aby było ono odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków pogodowych, a więc zadaszone i zabezpieczone przed zacinającym deszczem. W takich pomieszczeniach unikaj magazynowania ekogroszku bezpośrednio na ziemi. Wystarczy podwyższenie ze zwykłych palet drewnianych, aby uniknąć kontaktu z wilgotnym podłożem.

Jak zachować właściwe parametry ekogroszku?Kupując ekogroszek, często na cały sezon grzewczy, chcesz mieć pewność, że zachowa on swoje właściwości. Musisz też wiedzieć, że mokry ekogroszek nie pali się zbyt dobrze, podobnie jak ten całkowicie wysuszony. Woda zawarta w ekogroszku - w optymalnej ilości nie przekraczającej 10% - jest bowiem potrzebna w procesie spalania.

Możesz samodzielnie ocenić prawidłową wilgotność. Zwróć przede wszystkim uwagę na kolor ekogroszku - przemoczony jest intensywnie czarny, błyszczący i może pojawić się charakterystyczna maź. Zbyt suchy może mieć barwę jasnoszarą. Optymalna barwa ekogroszku to ciemnoszary kolor. Jeśli wydaje ci się, że ekogroszek jest zbyt wilgotny, to domowym sposobem możesz ręcznie wykonać kilka dziur w worku na kilka dni przed użyciem lub pozostawić go otwartym. Mokry ekogroszek zdecydowanie zmniejsza sprawność i ma negatywny wpływ na żywotność pieca. W przypadku zbyt suchego ekogroszku skrop go wodą i także obserwuj pracę kotła.

Ateneo


Ekogroszek w workach - najlepsze rozwiązaniePrzechowywanie ekogroszku w workach jest najlepszym wyborem, nawet już na etapie transportu. Spakowany opał to wygodny, łatwy i szybki sposób załadowania, dostarczenia i wypakowania towaru w miejscu odbioru.

Samo magazynowanie ekogroszku w workach również nie przysparza tylu problemów co np. składowany luzem węgiel. Dzięki temu możemy optymalnie wykorzystać nawet niewielkie pomieszczenia i składować worki jeden na drugim, pamiętając o odpowiednim podłożu. Węgiel w workach zdecydowanie ułatwia nie tylko składowanie, ale też użytkowanie. Użycie ekogroszku w workach jest wygodne i pozwala na utrzymanie porządku w kotłowni oraz należytej czystości kotła. Podczas zasypywania pieca lub zasobnika węglem z worka, ograniczamy pylenie i możliwy bałagan.

Ateneo


Workowany ekogroszek, w porównaniu do tego składowanego luzem, nie jest narażony na nadmierne wilgocenie i wietrzenie, a tym samym na degradację. Prowadzi to do utraty kaloryczności i większego niż zakładane zużycia paliwa w sezonie. Zwróć uwagę czy worki posiadają system wentylacji. Zdecydowanie łatwiej wtedy o odpowiednią cyrkulację powietrza, co sprzyja zachowaniu najlepszych właściwości. Węgiel w worku dłużej zachowuje lepsze parametry, co pozwala na realne oszczędności.

Węgiel w worku to również gwarancja jakości i ilości - łatwo sprawdzisz co i ile kupujesz. Ekogroszek pakowany jest najczęściej w 10, 20 i 25 kilogramowe worki. Producenci zamieszczają na opakowaniu informację o jego pochodzeniu, gramaturze i kaloryczności.


Jakie worki na opał wybrać?Niezależnie od tego czy prowadzisz punkt sprzedaży, skład opału czy jesteś prywatnym inwestorem z pewnością przydadzą Ci się niezawodne, wytrzymałe worki na ekogroszek.

Worki foliowe to bardzo wygodny sposób na prawidłowe przechowywanie ekogroszku i szybki transport towarów. Worki na opał muszą spełnić kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim muszą być optymalnie dopasowane do towaru, który będzie w nich przechowywany. W naszej ofercie znajdziesz wyspecjalizowane worki do różnych typów opału. Zarówno ekogroszku, węgla, miału, jak i pelletu oraz brykietu.

Nasze worki charakteryzują się doskonałą wytrzymałością oraz wysoką trwałością. Do ich produkcji wykorzystujemy folię polietylenową LDPE niskiej gęstości i o grubości 120 mikronów. Wysoka wytrzymałość i elastyczność pozwalają na radzenie sobie nawet z dużym obciążeniem. Dzięki tym unikalnym właściwościom masz gwarancję, że w trakcie przewożenia lub pakowania opał się nie rozsypie. Do wyboru są worki z makro i mikroperforacją, która zapewnią produktom doskonałą oddychalność.

Najlepsze worki do przechowywania ekogroszkuJako uznany producent worków do ekogroszku, możemy zapewnić doskonałe parametry i wysoki poziom jakości naszych produktów. Wszystkie worki są wykonane z polipropylenu o niskiej gęstości (folia LDPE), dzięki czemu są trwałe i odporne na rozdarcie. Worki foliowe z folii LDPE posiadają bardzo mocny, niezawodny zgrzew.

Worki foliowe, w tym te na ekogroszek, produkujemy w dwóch standardowych wymiarach i kolorach (bezbarwny, biały, czerwony, zielony, żółty, czarny, niebieski), aby można było posortować i odróżnić gatunki oferowanego opału:
  • 500x650 mm, które pomieszczą 20kg,
  • 500x800 mm o pojemności 25 kg.


Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów produkujemy niestandardowe worki na zamówienie, które mogą pomieścić opał w zakresie wagowym od 5 do 50 kilogramów. Dodatkowo oferujemy worki z nadrukiem, z możliwością przygotowania projektu i nadruku dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta.

Ateneo


Worki na ekogroszek dostępne w naszym asortymencie mogą być zamknięte przy użyciu zgrzewarki, zgrzewem prostym lub podwójnym. To szczelne zamknięcie idealne do celów transportowych i sprzedażowych. W warunkach domowych wystarczy mocno przewiązać je sznurkiem lub innym materiałem.