Wiadomości

  • 1 września 2022
  • wyświetleń: 514

Jak wybrać najlepsze okna do domu

Materiał partnera:

Każdy kto mierzy się z wyzwaniem zakupu nowych okien zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie jest to łatwa sprawa, na której warto oszczędzać, a okna mają ogromne znaczenie w życiu codziennym. Oto pięć najważniejszych wskazówek, które pomogą wybrać najlepsze.

Silesia


Dobór materiałuProducenci stolarki okiennej wykorzystują trzy surowce:
  • drewno - są droższe od swoich odpowiedników z PVC, jednak wyglądają bardziej elegancko i nietuzinkowo. Dzięki właściwej konserwacji (co 5 - 10 lat), okna z drewna zachowują dużą odpornośc na działanie warunków atmosferycznych
  • PVC - czyli tzw. okna plastikowe to produkt obecny w większości domów. Tworzywo to jest tańsze i łatwe w utrzymaniu czystości. Niestety z biegiem lat, pod wpływem działania promieni słonecznych profile mogą blaknąć a nawet ulec odkształceniu.
  • aluminium - to najdroższy materiał, co przekłada się odpowiednio na wytrzymałość i stabilność okien. Najczęściej wykonuje się z niego okna wielkogabarytowe lub o nietypowych kształtach.


Współczynnik przenikania ciepłaOkreśla się nim ilość ciepła, która przedostaje się przez okno na zewnątrz i wyraża się literą U. Okno bardzo szczelne ma niższy współczynnik U, w przypadku okien energooszczędnych jest to nawet 0,5U, zaś maksymalna wartość to 1,1U. Liczba szyb w oknie ma ogromny wpływ na ich szczelność, zazwyczaj okna Kraków są dwuszybowe, jednak najbardziej szczelne będą okna 4-szybowe.

Sposób otwieraniaOkna umieszcza się w dachach lub ścianach i różnią się wówczas sposobem otwierania, występują więc:
  • okna uchylne
  • okna rozwierne
  • okna uchylno- rozwierne
  • okna nieotwierane


Czas realizacjiWprawdzie najprostsze okna połaciowe można dostać nierzadko od ręki w sieciowych sklepach budowlanych, jednak decydując się na wyższej jakości oknao spersonalizowanych charakterze, należy liczyć się z długim terminem realizacji zamówienia, szczególnie w gorącym sezonie budowlano- remontowym. Dlatego też odpowiednio wcześniej należy wykonać zamówienie w specjalistycznych sklepach, takich jak Novobudowa, gdzie pracownicy pomogą dobrać odpowiednie okna do posiadanych wymiarów oraz do oczekiwań klienta.

Pamiętajmy, że tanie okna mogą ulegać łatwo wypaczeniom, nie są tak szczelne a także względy estetyczne pozostawiają wiele do życzenia, dobrze jest więc zainwestować w produkty z wyższej półki cenowej, nawet jeśli czas oczekiwania wynosi więcej niż 14 dni.

Estetyka okienOkna plastikowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, co sprawia, że można je dopasować do różnych projektów. Najbardziej popularne są jednak białe, dzięki swej uniwersalności.
Na rynku dostępne są okna o różnych fakturach profili, szerokościach ram, oryginalnych klamkach. Wszystko to sprawia, że okna świetnie wpisują się w każdą przestrzeń. Dodatkowo warto przemyśleć zakup rolet antywłamaniowych czy wyposażenie okien we wzmocnienia utrudniające dostanie się do środka niepowołanym osobom, to również ma wpływ na estetykę okien.