Wiadomości

  • 9 września 2022
  • 19 września 2022
  • wyświetleń: 12173

[FOTO] Za nami wielkie obchody jubileuszu stulecia MRKS

W niedzielę, 18 września odbyły się obchody jubileuszu 100-lecia klubu MRKS Czechowice-Dziedzice. Na czechowickim stadionie MOSiR młodzi piłkarze mogli zmierzyć się w "Akcji Lato" ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej. Nie zabrakło także spotkania pokoleń w Dworku Eureka.

Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022
Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022 · fot. mp / czecho.pl


Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowany został turniej piłkarski na cztery bramki, Talentiada, mecz na dmuchanym boisku Piłkarskiego miasteczka oraz strefa rozrywki. Trener Bartłomiej Świerkot z bronowickiej Strefy Football i Andrzej Michalski z UMKS-u Trójka Czechowice-Dziedzice poprowadzili swoich zawodników do udanych występów, za które prezes MRKS Czechowice-Dziedzice Krzysztof Adamiec i Daniel Feruga, zawodnik znany w boisk ekstraklasy, uhonorowali zespoły "pakietem słodyczy". Nie zabrakło też strefy rozrywki.

"Akcja Lato" na stadionie MOSiR - 18.09.2022
"Akcja Lato" na stadionie MOSiR - 18.09.2022 · fot. Dorota Dusik / Śląski Związek Piłki Nożnej


W piłkarskim teście, w którym oceniane były prowadzenie piłki, bieg po trasie "błyskawicy", żonglowanie oraz strzały do bramki celnościowej, najlepsi okazali się: Daniel Fafiński i Filip Gawlas, a nagrody-wyróżnienia otrzymali także Bartłomiej Pochwat, Witold Wala, Stanisław Flis, Goran Drzewiecki, Oskar Krawczykiewicz, Kamil Fajkis, Szymon Kapias, Filip Kłaptocz, Dominik Pawłowski i Piotr Paszek.

- Jest mi ogromnie miło, że Akcja Lato Śląskiego Związku Piłki Nożnej zawitała do Czechowic-Dziedzic - powiedział podczas wydarzenai dla młodych adeptów piłki nożnej Krzysztof Adamiec, prezes czechowickiego MRKS. - Jednocześnie dziękuję Gminie Czechowice-Dziedzice, Panu Burmistrzowi oraz Dyrekcji MOSiR-u za pomoc w organizacji tej zabawy dla dzieci - dodał.

Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022 · fot. mp / czecho.pl


Na niedzielę, 18 września przewidziano również spotkanie pokoleń w Dworku Eureka. Byli na nim obecni licznie zgromadzeni przedstawiciele pokoleń pielęgnujących tradycje powstałego w 1921 roku RKS-u Młot i utożsamiających się z "czerwono-czarnymi barwami. Po muzycznym wstępie w wykonaniu Big Bandu Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach przyszedł czas na oficjalne przywitanie przez prezesa jubilata Krzysztofa Adamca wszystkich gości na czele z burmistrzem Marianem Błachutem i reprezentantami władz miasta oraz wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą, a także prezesem Podokręgu Bielsko-Biała Markiem Kubicą. Nie mogło także zabraknąć słów powitania reprezentantów władz krajowych z posłanką Małgorzatą Pępek, która pojawiła się z pucharem.

Zanim jednak rozpoczęło się wręczanie odznaczeń rys historyczny, a raczej "sercem pisany esej o klubie łączącym czechowiczan" wygłosił Mateusz Żyła. 33-letni obecnie nauczyciel języka polskiego zaczynał i kończył karierę w czechowickim klubie, a "po drodze" grał w juniorskich i młodzieżowych reprezentacjach Polski oraz w ekstraklasie. Wymienił wiele nazwisk legendarnych i ciągle wspominanych piłkarzy oraz największe sukcesy klubu, który zmieniał co prawda nazwy od Młota przez Stal i Walcownię, ale nieustannie gromadził ludzi, dla których stadion był drugim domem i stanowili rodzinę.

Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022
Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022 · fot. mp / czecho.pl


Podczas spotkania pokoleń wręczono wyróżnienia i odznaczenia. Henryk Kula w towarzystwie Marka Kubicy uhonorował Złotymi Odznakami Honorowymi PZPN-u: Jana Cupriaka, Tadeusza Kapiasa, Romana Pająka i Krzysztofa Adamca oraz Odznakami Śląskiego Związku Piłki Nożnej - Brązowymi: Marcina Chodura, Tomasza Durtana, Sławomira Stanclika i Jacka Szpoczka; Srebrną - Marka Grabca oraz Złotymi: Pawła Lubińskiego, Tadeusza Stefańca, Józefa Szewczyka i Józefa Sztorca.

Nie zabrakło także wyróżnień dla sponsorów klubu-jubilata. Marian Błachut, Maciej Kołoczek, Paweł Mrowiec, Jan i Paweł Cyroniowie, Mariusz Mańdok i Robert Dobrucki odebrali z rąk Henryka Kuli symboliczne listy z podziękowaniami oraz piłki z autografami Łukasza Piszczka i Jakuba Błaszczykowskiego - Wybitnych Reprezentantów Polski pochodzących z małych miejscowości na Śląsku. Natomiast dla Piotra i Michaela Londzinów, Alicji Ogiegło, Magdaleny Nowak, Bartłomieja Fajfera, Macieja Gandora, Jarosława Kozika, Tomasza Krzempka, Jacka Łaszczoka, Pawła Łękawy, Bogusława Pasternaka, Kazimierza Poloka, Pawła Rybaka, Władysława Szypuły, Józefa Wołowca i Damiana Żelaznego przygotowane zostały dyplomy z podziękowaniami.

Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022
Spotkanie pokoleń w Dworku Eureka - 18.09.2022 · fot. mp / czecho.pl


Jak powiedział portalowi czecho.pl przed wydarzeniem Krzysztof Adamiec, prezes MRKS Czechowice-Dziedzice, obchody stulecia klubu będą mogły się odbyć dzięki pomocy przyjaciół MRKS, a klub nie wyda ani złotówki z budżetu przeznaczonego na działalność statutową.

100 lat od powstania klubu MRKS Czechowice-Dziedzice minęło w 2021 roku, jednak wtedy nie zdecydował się on na organizację obchodów jubileuszu - między innymi przez sytuację pandemiczną. Warto dodać, że z okazji jubileuszu pikarze klubu w sezonie 2021 / 2022 IV ligi, gr. II grali w specjalnych strojach w stylu retro, ponadto klub otrzymał nagrodę Promotio Urbis 2021.

mp / czecho.pl

źródło: Śląski Związek Piłki Nożnej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.