Wiadomości

  • 22 września 2022
  • 30 września 2022
  • wyświetleń: 4783

Trwa 26. Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran"

Za nami:

Trwa tegoroczna edycja Jesiennego Festiwalu Muzycznego "Alkagran". W tym roku wydarzenie odbędzie się od 27 do 30 września.

Przed nami 26. Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran"
Trwa 26. Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran" · fot. Materiały organizatora


Festiwal "Alkagran" odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku i związany jest
z osobą Andrzeja Krzanowskiego. Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie XII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Klaudiusz Baran, Vladimir Blagojević, Marcin Bortnowski, Bogdan Dowlasz, Grażyna Krzanowska (członek honorowy), Raimondas Sviackevicius i Janusz Pater (sekretarz).

Na koncertach festiwalowych znaczną część programu wypełni muzyka XX i XXI wieku. Odbędą się koncerty prezentujące muzykę akordeonową, elektroakustyczną, podczas których nastąpią światowe premiery niektórych kompozycji oraz rozmowy kompozytorów, wykonawców i działaczy muzycznych o roli muzyki we współczesnym świecie.

Andrzej Krzanowski był twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, ale jego szczególną specjalnością była muzyka na akordeon. Ten mało szanowany, pospolity instrument doczekał się w jego twórczości prawdziwej nobilitacji. Krzanowski odkrył w akordeonie nieznane możliwości barwne i artykulacyjne oraz wydobył z niego nową narrację i piękno. Kompozycje akordeonowe stanowią ponad połowę twórczości Andrzeja Krzanowskiego.

Przed nami 26. Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran"
Rusza 26. Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran" · fot. Materiały organizatora

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj