
Wiadomości
- 21 września 2022
- wyświetleń: 623
System WMS - czy przyda się do zarządzania magazynem?
Materiał partnera:
Zależy Ci, aby kontrolować i koordynować wszystkie procesy w magazynie? Pragniesz zautomatyzować wiele odbywających się w nim operacji? W takim razie rekomendujemy Ci wybór systemu WMS. Dzięki niemu usprawnisz różnego rodzaju działania logistyczne, a przy okazji zoptymalizujesz łańcuch dostaw. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie czytaj dalej!

Czym jest system WMS?
System WMS to oprogramowanie pozwalające zarządzać magazynem. Bazuje ono na technologii kodów kreskowych oraz RFID. Dzięki niemu operacje odbywające się w tego typu obiektach są bardziej efektywne. Program pozwala śledzić wszystkie procesy logistyczne w magazynie, a co za tym idzie - wyeliminować ewentualne błędy pojawiające się podczas ich realizacji. Umożliwia on także lepsze wykorzystanie powierzchni magazynu - jest to możliwe dzięki temu, że system WMS poddaje analizie wiele różnych czynników.
Główne funkcje systemu WMS
W jakie funkcje wyposażone jest oprogramowanie WMS? Oto tylko niektóre z nich.
Lokalizacja towaru w magazynie
Na bazie różnych danych (takich jak np. data ważności, gabaryty czy rodzaj towaru) system WMS decyduje o rozlokowaniu towarów w magazynie i o tym, gdzie znajduje się najlepsza lokalizacja dla każdego z nich. W innym miejscu przechowuje się np. produkty mrożone, a w innym - tzw. produkty niebezpieczne.
Kompletacja towarów
Wielu przedsiębiorców decyduje się na system WMS, aby usprawnić proces kompletacji zamówień. Zaawansowany program tego typu pokazuje zoptymalizowaną ścieżkę kompletacji, dzięki czemu operacje związane z tym procesem przebiegają znacznie szybciej.
Przyjmowanie towarów do magazynu
Dzięki oprogramowaniu WMS można w prosty sposób przyjmować towary od producentów, z innych magazynów, a także od samych klientów (w ramach procedury zwrotu). Umożliwia ono przeprowadzanie kontroli ilościowej i jakościowej, a także sprawdzanie, czy towar jest zgodny z zamówieniem.
Monitorowanie stanów magazynowych
System WMS pozwala mieć pełną kontrolę nad stanami magazynowymi, które aktualizowane są w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że zawsze wiadomo, ile produktów tak naprawdę znajduje się w magazynie oraz gdzie są one obecnie rozlokowane. Kontrola stanów magazynowych pozwala przeprowadzić wiele niezbędnych operacji, a więc np. blokowanie towaru, który uległ uszkodzeniu.
Dla kogo przeznaczony jest system WMS?
Tylko teraz z systemów WMS korzysta wiele firm handlowych i usługowych. Chętnie używają go również operatorzy logistyczni, świadczący zarówno proste, jak i bardzo skomplikowane usługi. Jego potencjał dostrzegają także firmy produkcyjne. Mogą go używać tak naprawdę przedsiębiorstwa o dowolnym profilu działalności - jedynym warunkiem do tego, aby korzystać z systemu WMS, jest posiadanie magazynu. Co więcej, mogą być to magazynu różnego rodzaju - zarówno te wielkopowierzchniowe i wysokiego składowania, jak i te podręczne.
Korzyści z systemu WMS
Najważniejsze korzyści związane z systemem WMS to:
- dostęp do aktualnych danych o stanach magazynowych,
- możliwość śledzenia przepływu towarów w magazynie,
- lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
- szybsze wykonywanie różnych operacji i zadań,
- kontrola nad rozlokowywaniem towarów,
- możliwość wyeliminowania wielu dokumentów drukowanych (i zastąpienie ich cyfrowymi),
- obniżenie kosztów obsługi magazynu,
- wyeliminowanie różnych błędów.
Dlaczego warto zdecydować się na Futuriti WMS ?
Jako Futuriti implementujemy własne rozwiązania klasy WMS, pomagamy też je utrzymywać oraz rozwijać. Nasz system WMS wyposażony jest w moduł API, który pozwala go zintegrować z dowolnym oprogramowaniem, w tym z systemami ERP, MRP czy też aplikacjami finansowo-księgowymi. Z Futuriti WMS korzystają z powodzeniem zarówno małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa.