Wiadomości

  • 29 września 2022
  • 2 października 2022
  • wyświetleń: 7174

Gmina chce oszczędzać energię. Powołano specjalny zespół

Specjalny zespół, powołany przez burmistrza Mariana Błachuta, zajmie się tematem oszczędzania energii przez gminę Czechowice-Dziedzice. To odpowiedź samorządu na coraz wyższe ceny energii, z którymi borykają się również miejscowości w całej Polsce.

Urząd Miejski, ratusz, Czechowice-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Jak poinformował podczas wtorkowej sesji czechowickiej Rady Miejskiej burmistrz Marian Błachut, nasza gmina organizowała przygotowanie procedury przetargowej w ramach wspólnej grupy zakupowej na zakup energii dla całego powiatu bielskiego, wraz ze Starostwem Powiatowym.

- 10 gmin plus Starostwo Powiatowe - to jest ponad 50 podmiotów. Każda gmina dokonuje u siebie podsumowania tak zwanego wolumenu zakupu - to jest nie tylko urząd, ale wszystkie podległe mu placówki, jednostki, spółki itd. po to, aby wartość sumaryczna była jak największa, ponieważ dotychczas to pozwalało nam, aby w przetargu ta wspólna cena była dla wszystkich gmin taka sama i możliwie najniższa - tłumaczył samorządowiec.

Temat został poruszony przez burmistrza Błachuta w kontekście niepokojących informacji, które docierają z całej Polski odnośnie rozstrzygnięć przetargów w ramach grup zakupowych, gdzie wzrosty cen za energię są na poziomie 500%, 600%, a nawet 1000%.

- W tym roku w ramach grupy zakupowej porównanie w stosunku do roku poprzedniego to jest wzrost 100%. Dzisiaj to jest około 2,5 mln zł, które my przeznaczamy na zakup energii. Jeżeli tak by się stało, że ten przetarg zakończyłby się ofertą podobnie, jak w innych miastach Polski na poziomie wzrostu 400%, a nawet 500% - to jest cztero, pięcio, nawet sześciokrotnie - to łatwo pomnożyć sobie cztery razy 2,5 mln zł to jest 10 mln zł, 5 razy 2,5 mln zł to 12,5 mln zł i tak dalej. Sytuacja wygląda mocno niepokojąco - zwrócił uwagę burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Pojawiają się również zapowiedzi ze strony rządu, że będą wprowadzone tarcze i rekompensaty, ale i też samorządy są zobowiązane do oszczędzania. Dlaczego? Ponieważ energii nam brakuje. Oprócz tego, że jest ona droga, to jej brakuje - to jest poważna informacja, aby wykazać się oszczędnościami, aby po pierwsze, dla nikogo tej energii nie zabrakło, ale też aby ta cena była przyjazna i akceptowalna. Jeśli mielibyśmy rozstrzygnąć przetarg na takim poziomie cenowym, o którym wcześniej wspomniałem, to mamy poważne problemy. Jest to wręcz niemożliwe, aby w budżecie zmieścić taką kwotę - podkreślił samorządowiec.

Jak poinformował burmistrz Błachut, aby nie czekać na rozstrzygnięcie przetargu powołał on zespół kryzysowy do spraw kryzysu energetycznego. Powołani zostali do niego szefowie wszystkich jednostek miejskich, czyli dyrektorzy placówek oświatowych, szefowie spółek, a także wszystkie osoby funkcyjne i naczelnicy wydziałów, którzy zajmują się szacowaniem kosztów.

- W ramach tego zespołu chcemy wypracować takie rozwiązania, które wygenerują pewne oszczędności, ponieważ jeśli będą tarcze pomocowe, to takimi oszczędnościami musimy się wykazać. Ale chodzi przede wszystkim o sprawy oczywiste - sytuacja powinna nas wszystkich zmusić do racjonalnego i roztropnego wydatkowania pieniędzy, których mamy coraz mniej. Dlatego uważam, że powołanie takiego zespołu i nadanie mu takiego statusu jest niezwykle istotne i ważne. Będę także zachęcał radnych do współpracy i wyjdę z pewnymi propozycjami, które ten zespół wypracuje. To nasza wspólna sprawa i troska i będziemy na ten temat dyskutować - podsumował burmistrz Błachut.

Jak przekazał burmistrz Czechowic-Dziedzic w odpowiedzi na zapytanie radnego Łukasza Dobuckiego, odbyło się już pierwsze spotkanie zespołu. - Przedstawiłem sytuację taką, jaka jest i przedstawiłem cel współpracy. Na wstępnym spotkaniu poprosiłem, żeby każdy szef danej jednostki przeanalizował, jakie ma możliwości kreowania oszczędności - powiedział burmistrz, który dodał, że kolejne spotkanie zaplanowane jest na piątek, 30 września.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.