Wiadomości

  • 30 września 2022
  • 2 października 2022
  • wyświetleń: 6485

Posłanka KO interweniuje w ministerstwie ws. Terpenu

Do Ministra Klimatu i Środowiska trafiła interpelacja posłanki Koalicji Obywatelskiej Mirosławy Nykiel w sprawie składowiska odpadów niebezpiecznych na terenie byłych zakładów Terpen w Czechowicach-Dziedzicach. To kolejna interwencja parlamentarzystów w sprawie składowiska znajdującego się przy ulicy Pionkowej.

Odpady niebezpieczne na terenie byłych zakładów Terpen - 27.08.2022 · fot. Nadesłane przez czytelnika


- Katastrofa ekologiczna na rzece Odrze pokazała niekompetencje i bezczynność państwa zarządzanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Była to sytuacja, której łatwo można było zapobiec. Należy jednak wyciągać wnioski, aby w przyszłości lepiej chronić nasze środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców naszego kraju - możemy przeczytać w interpelacji posłanki Mirosławy Nykiel skierowanej do Ministra Klimatu i Środowiska.

- Do mojego biura poselskiego zwracają się zaniepokojeni mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, według których ponad 20 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych składowanych na terenie byłych zakładów Terpen może przyczynić się do zatrucia przepływających przez to miasto rzek Biała i Wisła. Kilka tygodni temu miała miejsce bardzo niebezpieczna sytuacja: intensywne opady deszczu spowodowały wyciek zanieczyszczeń ze składowiska do okolicznego cieku wodnego - dodała parlamentarzystka.

- Jak alarmuje grupa "Czechowiczanie dla przyrody", chemikalia przenikają do gruntu i poprzez spływ powierzchniowy dostają się na pola uprawne oraz do cieku zasilającego pobliskie stawy hodowlane - stwierdziła posłanka Koalicji Obywatelskiej

W związku z tymi informacjami posłanka Nykiel zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska o odpowiedzi na pytania o to, czy Ministerstwu Klimatu i Środowiska i jego instytucjom podległym znany jest problem składowiska odpadów niebezpiecznych na terenie byłych zakładów Terpen w Czechowicach-Dziedzicach oraz jakie działania podjęły Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w powyższej sprawie. Parlamentarzystka poprosiła o przedstawienie konkretnych wyników przeprowadzonych badań.

- Mimo wpisania składowiska do rejestru historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, nie zmienił się stan faktyczny i przechowywane tam chemikalia nadal stanowią zagrożenie dla otoczenia i mieszkańców. Kiedy Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmie działania dążące do całkowitej likwidacji składowiska? - dopytuje posłanka Mirosława Nykiel.

Do sprawy będziemy wracać.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.